Robbanó csoki a náciktól
Szabotázsakciók elkövetésével megbízott német ügynökök a második világháború idején többek között feltalálták a robbanó csokoládét, és a cipőtalpba rejtett bombát.
A brit Nemzeti Levéltár (National Archives) közzétette a belső elhárítás (MI5) második világháború idejéből származó, eddig zárolt fényképeit és más tárgyait, amelyek részben a németek által tervezett szabotázsakciók bizonyítékai.
A bizonyítékokat brit ügynökök szerezték különböző helyszíneken, elsősorban Törökországban (ez az állam semleges volt a második világháború idején – az első világháborúban a németek oldalán vett részt a küzdelemben, azelőtt viszont a britek támogatták, tehát mindkét ország ügynökei aktívan tevékenykedtek errefelé).
Ugyanakkor a BBC híre szerint nincs bizonyíték arra, hogy akárcsak egyetlen tábla csokoládét is valóban robbanószerkezetként vetettek volna be a németek. Az pedig szinte kizárt, hogy ezeket az eszközöket Nagy-Britannia területén alkalmazták volna a nácik.
Bomba a cipőtalpban
…torokfertőtlenítőben
A most kiállított tárgyak, illetve fényképek bizonyítják, hogy miként lehetett egy tábla csokoládéba bombát rejteni, illetve robbanóanyagot tenni egy cipőtalpba.
A kísérleti stádiumig jutó német kutatások ezen a területen nem váltak mindennapi gyakorlattá, a legtovább talán az a két náci ügynök jutott, akik Írországban szálltak partra csónakjukkal, és azt állították, hogy a Buckingham-palotába szerettek volna bejutni, s ott elhelyezni azokat a borsószem nagyságú tölteteket, amelyeket magukkal vittek.
(Ismert viszont, hogy 2001 decemberében egy Richard Reid nevű utas megpróbált felrobbantani egy tengerentúli repülőjáratot az Atlanti-óceán fölött cipőtalpba rejtett bombával. Reid tehát nem az első volt, aki a cipőjébe rejtette a töltetet. Egyébként neki sem sikerült az akció.)
…cipőtalpban
A brit belső elhárítás és a Nemzeti Levéltár által közzétett bizonyítékok között más érdekességek is akadtak. Így például előkerült egy széndarab, amely szintén robbanóanyagot tartalmazott. Motorolaj-kannákban is hasonló töltetre bukkantak a britek, akárcsak borotvapamacsokban.
Monty Python és a propaganda
A nyilvánosságra hozott dokumentumok között vannak német háborús propagandakiadványok is, amelyek a brit lakossághoz szóltak. Az MI5 ügyeivel hivatalból foglalkozó történész, Christopher Andrew, a Cambridge-i Egyetem professzora ezekkel kapcsolatban elmondta: a szabotázsakciók sikertelensége, illetve az alacsony színvonalú propagandaanyagok mind azt bizonyítják, hogy a német titkosszolgálatok kudarcot vallottak a második világháborúban.
…szénben.
Andrew feltette a kérdést: „Miért voltak a német kémek még az oroszoknál is rosszabbak?” És erre választ is adott: „Mert a németek nem akartak kémkedni. Minden német kémet elfogtak Nagy-Britanniában, és egyikük sem volt német…”
Ezentúl a német propaganda hihetetlenül rossz volt – véli Andrew.
Néhány anyaguk inkább a Monty Python vicceire hasonlított a történész professzor szerint, ami a németek inkompetenciáját bizonyítja a háború idején.