A „szűz királynő” születésnapja
1533. szeptember 7-én Greenwichben született VIII. Henrik és Boleyn Anna közös gyermekeként Erzsébet, Anglia későbbi királynője. A VIII. Henrik halála után kialakult bizonytalan, zűrzavaros helyzet a "szűz királynő" uralkodása alatt konszolidálódott.
VIII. Henrik miután nagy nehézségek árán elvált első feleségétől, Aragóniai Katalintól, Boleyn Annát vette nőül. A második házasság ígéretesnek tűnt, azonban Anna nem tudott életképes fiú utódot a világra hozni. Frigyükből 1533. szeptember 7-én Greenwichben „csak” egy lány, Erzsébet született, ezért az angol uralkodó minden eszközt bevetve, a lehető leghamarabb igyekezett a nemkívánatos feleségétől megszabadulni.
Annát házasságtörés vádjával kivégeztette, lányát pedig megfosztotta az esetleges trónöröklés jogától. Erzsébetet 1543-ban egy parlamenti határozat iktatta vissza a törvényes trónigénylők közé.
VIII. Henrik halála után fia, VI. Edward, aztán lánya, Véres Mária foglalhatta el Anglia trónját. Mária uralkodása alatt robbant ki a királynő elleni összeesküvés, melynek egyik fő gyanúsítottja maga Erzsébet lett. Büntetésképpen két hónapra a Towerbe zárták, a többi főkolompossal együtt.
I. Mária halála után viszont Erzsébet mint törvényes trónigénylő lépett elő, és ennek megfelelően 1559. január 15-én a Westminsteri apátságban Anglia királynőjévé koronázták. A VIII. Henrik halála után kialakult bizonytalan, zűrzavaros helyzet a „szűz királynő” uralkodása alatt konszolidálódott. Nemcsak politikai stabilitás jellemezte az országot, hanem tengeri hatalommá is vált, a spanyolok hegemóniáját megtörve.
Erzsébet, mint „szűz királynő” vonult be a történelembe. Közismert, hogy nem volt hajlandó férjhez menni, habár a házasság ígértetét hatékony politikai eszközként használta. Angol főúrhoz nem kívánt nőül menni, hiszen nem akarta az idegen család hatalmát erősíteni. Külföldi ország uralkodója megint nem jöhetett számításba, mert nem szerette volna Angliát egy másik állam befolyása alá helyezni. A házasság gondolatát azonban mindig ügyesen meglebegtette, nem utolsó sorban külpolitikai céljai elérésének érdekében. A férjjelöltek sorában olyan prominens személyek sorakoztak fel, mint például Erik, svéd herceg vagy Károly, osztrák főherceg.
A férj és gyermek nélkül elhunyt Erzsébetet, akarata szerint a Stuart-házból származó VI. Jakab skót király követte Anglia trónján.