Megdöntötték a székelykapuk világrekordját

A világ legnagyobb székelykapuját avatták fel szombaton a Székelyföldön, a háromszéki Torja községben. A 9, 4 méter magas, tizenöt méter széles kapu elkészítéséhez 20 köbméter tölgyfát használt fel alkotója, Pethő Sándor.
A mintát a faragó édesanyja, Lukács Olga tervezte háromszéki faragványok mintáinak felhasználásával. A legnagyobb székelykapu elkészítése két hónapig tartott.
A székelykapu az Európa-szerte előforduló fedeles kapu helyi változata. Míg azonban a magyar nyelvterület központi vidékein állított fedett kiskapuk feltűnően barokkos jellegűek, Erdélyben középkori eredetű ácsszerkezetekkel, gótikus arányokkal, esetleg reneszánsz gyökerű ornamentikával rendelkeznek.
Kovács Piroska, a székelykapuiról híres Máréfalván élő néprajzkutató egyik tanulmányában megállapítja: “A legrégebbi tárgyi emlék az 1673-ból való mikházai ferences kolostor előtt álló, geometrikus díszítésű galambbúgos kapu, amit a Magyar Nemzeti Múzeum őriz. Egyes szakemberek a székelykapuk legtökéletesebb példányának tartják.” A torjai székelykapu felállítása előtt az alcsíki néprajzi tájegységben található Fiság-völgye bejáratánál felállított Akó-kapu volt a legnagyobb, az “csupán” 12, 29 méter hosszú és 5 méter magas.