Románia első holokauszt-múzeumának Szilágysomlyó ad otthont

Fotó- és dokumentumkiállítás nyílt a napokban a szilágysomlyói zsinagógában, amelyben a továbbiakban Románia első holokauszt-múzeumát tervezik kialakítani.
Egy New York-i és egy szilágynagyfalui alapítvány összefogásával emlékek tárházává alakítják át a szilágysomlyói zsinagógát. Egy évvel ezelőtt merült fel a helyi zsinagóga felújításának gondolata. Mihaela Gross, egy szilágysomlyói zsidó család sarja a New York-i székhelyű Jewish Architectural Heritage Foundation egyik képviselőjével vette fel a kapcsolatot, segítséget kérve az ingatlan felújításához.
Az elmúlt egy év során az amerikai alapítvány és magánszemélyek pénzéből megerősítették a zsinagógát, megjavították a tetőszerkezetét. Most olyan állapotban található, hogy befogadhatja az időszakos kiállítást.
A szilágysomlyói polgármesteri hivatal, valamint a Szilágy megyei önkormányzat és tanfelügyelőség is felkarolta az ügyet. A több, holokauszttal kapcsolatos kiállítás szervezése kapcsán ismert Lya Benjamin és Hary Kuller történész házaspár gyűjtötte össze és rendszerezte az időszakos kiállítás anyagát.
Az anyag nemcsak az észak-erdélyi holokausztot mutatja be, hanem feldolgozza majd a két világháború között Szilágysomlyón élő, jelentős létszámú zsidó közösség mindennapjait is. Rávilágít továbbá a Románia más területén lezajlott zsidóüldözésekre is.
Az ötlet megálmodói a szilágysomlyói zsinagóga belsejének átalakítása után kulturális központot is létre akarnak ott hozni. Ez helyt adna az állandóan működő Észak-erdélyi Holokauszt Emlékmúzeumnak, a dokumentációs központnak, és egyúttal konferenciák szervezésére is alkalmas lenne.
Idő kell azonban a terv megvalósításához, mert részletes dokumentációt kell összeállítani az épület átalakításához, hiszen az ingatlan értékes műemléknek számít. A központ fenntartása is jelentős összeget igényel. A kezdeményezők abban reménykednek, hogy elképzelésüket a román állam is támogatni fogja.