Állítható dioptriás egyen szemüveg a harmadik világnak

Joshua Silver atomfizikus a fejlődő országok látási problémákkal küzdő lakói számára talált megoldást egy állítható, és egyben olcsó szemüveggel.
A Földön 1 milliárdnál több embernek lenne szüksége látáskorrekcióra, de a harmadik világban nincs szakember, aki megmondja, kinek milyen szemüvegre van szüksége. A feltaláló elmondta: találmánya egy szemüvegre ragasztott, folyadékkal töltött, rugalmas és nagyon átlátszó műanyag tasakhoz hasonlít. Ha több benne a folyadék, domborúbb lesz, és plusz dioptriás lencse válik belőle, ha pedig a mellékelt fecskendővel leszívnak egy keveset a folyadékból, csökken a domborúság és még negatív dioptria is beállítható.
A Kínában gyártott, és egy dollárnál olcsóbb szemüveg alapesetben a maximális plusz dioptriára van beállítva. Gazdája úgy állítja saját szeméhez, hogy a mellékelt fecskendővel leszívja, vagy visszapumpálja a folyadékot.
Természetesen a rendszernek vannak korlátai: cilinderes hibát, más néven asztigmatizmust nem lehet korrigálni vele, de az esetek 90 százalékában megoldást jelent.
A fejlett világban bárki elmehet szemorvoshoz vagy optikushoz, és feliratja a megfelelő szemüveget. Nagy-Britanniában minden 4000 emberre jut egy megfelelő szakember, de Afrikában, a Szaharától délre ez az arány 1 millió, Maliban 8 millió az egyhez. Elvileg sok pénzért ki lehetne nevelni helyi szakembereket, de nincs meg a helyi infrastruktúra, nem tudnának beilleszkedni és elvándorolnának.
A tapasztalat szerint az emberek ugyanolyan jól be tudják állítani maguknak a szemüveget, mintha optometristához fordultak volna.
Silver 1994-ben ismerkedett meg a Világegészségügyi Szervezet (WHO) szemorvosával, Björn Thylefors-sal, aki akkoriban a vakság-megelőző programot vezette. Thylefors elmesélte neki, hogy 1 milliárd ember látásán lehetne szemüveggel javítani, de nem tud segíteni rajtuk – írástudatlanok, munkanélküliek maradnak. Silver erre felajánlotta, hogy megcsinálja az állítható szemüveget.