Új eredmények a burgonya eredetéről

A kutatók szerint minden modern burgonyafajta közös ősre vezethető vissza: egy 7000 éve Dél-Peruban vadon termő krumplira.
Korábban a kutatók úgy vélték, hogy a mai burgonyafajták nem egy ősre vezethetők vissza, hanem viszonylag széles, Perutól Észak-Argentínáig terjedő területről, többféle vadon termő krumpliból eredeztethetők.
Ezt a teóriát cáfolták meg most az amerikai Wisconsin-Madison Egyetem taxonómusai, azaz rendszertannal foglalkozó szakemberei. A kutatók 261 vadon termő és 98 termesztett burgonyafaj DNS-ének vizsgálatával megállapították, hogy a modern burgonyák egy őstípusra, progenitorra vezethetők vissza. Az ősburgonya pedig a mai Peru déli részén élt, és a vadon talált növény termelését az első földművesek 7000 éve kezdték meg.
A burgonya a spanyol hódítók közvetítésével 1570 körül jelent meg Európában. Észak-Amerikába a brit telepesek révén később került át. Magyarországon a 17. század közepén terjedt el, valószínűleg Németországból hazatérő diákok hozták haza az első példányokat.
Világszerte körülbelül 300 millió tonna krumplit termesztenek évente. A világ legnagyobb termelője Kína, amelyet Oroszország, Lengyelország, India és az Egyesült Államok követ.