A világ leggazdagabb egyetemének megalapítása

1636. október 28-án John Harvard, az angol származású amerikai teológus megalapította az első amerikai college-t, amelyet három évvel később róla neveztek el. 1638-ban bekövetkezett halálakor végrendeletében 320 kötetes könyvtárát és vagyonának felét, azaz mintegy 780 fontot hagyott az új iskolára.
1607-ben London környékén született John Harvard, a későbbi amerikai felsőoktatás megalapozója. 1636. október 28-án, az időközben Amerikába áttelepült teológus megalapította az első amerikai college-t, amely két év múlva meg is kezdte működését.
John Harvard azonban még halálakor sem feledkezett el az iskoláról: 320 kötetes könyvtárát és vagyonának felét, azaz 780 fontot hagyott végrendeletében az intézményre. Nem meglepő tehát, hogy 1639-ben, – tisztelettel adózva nevének -, az iskolát Harvardnak nevezték el.
Az 1780-ban egyetemi rangot szerzett iskola az évszázadok folyamán Amerika legelitebb oktatási intézményévé fejlődött, ahol olyan ismert személyiségek tanultak, mint James Russel, Rutherford B. Hayes, Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy.
A Harvard két további szempontból is kiemelkedően figyelemreméltó. Egyrészt itt található Amerika legrégebbi és egyben a világ legnagyobb könyvtára, a maga több mint 14, 5 millió kötetével. Másrészt a 25, 9 milliárd dolláros alapítványi vagyonával a világ leggazdagabb egyetemeként tartják számon egy kiváló befektető menedzsmentnek köszönhetően. A Yale-t, a Columbiát, és a Princetont megelőzve, az USA-ban a mai napig a legnagyobb presztízzsel bír a Harvard egyetem hallgatójának lenni.