Megtalálták az első női szerencsejátékost?
Egy 3000 évvel ezelőtt élt perzsiai nő maradványait találták meg nemrégiben egy iráni ásatáson. Sírjának különlegessége, hogy egy olyan ősi szerencsejáték hatszáz darabját találták meg benne, amelynek nyomán talán a világ első női hazárdjátékosáról lehet szó.
Minderről az iráni Cultural Heritage News (CHN, vagyis a Kulturális Örökség Híradó) hivatalos közleménye számolt be. Az iráni régészek a nő maradványait Gohar Tepe mellett, Mazandaran tartományban ásták ki. Ez a térség a Kaszpi-tó, illetve Kaszpi-tenger közelében fekszik. A helyszín feltárása még most is zajlik, de máris több értékes leletre bukkantak a szakértők. Ezek közé tartozik a „játékos nő” is. Magát a hazárdjátékot, amelyet mellette találtak, ghapnak hívják, s juhcsontok felhasználásával (rázásával) játszották egykor.
Speciális társadalmi helyzet?
„Ennyi darabot még sohasem találtunk egyetlen sírban. Ezen túl a szintén a sírban lévő nagyszámú edénytöredék azt mutatja, hogy a nő egykor speciális társadalmi helyzetben volt” – nyilatkozta Ali Mahforouzi, aki az ásatást vezeti.
A kutatók szerint a 3000 évvel ezelőtt élt nő nem valamilyen „illegális” tevékenységet űzött, inkább talán gyűjtő lehetett. Mindegyik játékdarab ugyanakkora, ami azt sugallja, hogy valamiféle emlékgyűjteménybe való dolgokról van szó.
A csontok át vannak szúrva, ezért a kutatók azt is feltételezik, hogy kettős funkciójuk lehetett: felfűzve, akár nyakláncként is viselhette a hölgy azokat. Hajtűt és két ruhatűt ugyancsak találtak a nő mellkasán. Alighanem a temetéskor olyan ruhát viselt, amelyet ezek fogtak össze, illetve a hajtűvel a haját tűzték fel.
Kételkedő hangok
A mostani kutatások következtetéseivel nem ért egyet teljesen a Discovery News által megkérdezett brit Irán-szakértő, Shapour Suren-Pahlav. Szerinte a sírban megtalált nő nem lehetett hazárdjátékos. A feltárást irányító iráni kutatók az ő véleménye szerint nem vették figyelembe a régészeti és a történeti összefüggéseket.
Shapour Suren-Pahlav szerint a ghapot, illetve a ghap-bazit (Ghap-játékot) még az 1970-es években is gyakran játszották az iráni gyerekek. Éppen ezért még az is elképzelhető, hogy egy gyermek helyezte el az ősi időkben elhunyt anyja (vagy közeli nőrokona) mellé a játékot egyfajta felajánlásként.
Ez is azonban mindössze hipotézis, hiszen nincs bizonyíték arra, hogy pontosan miért is rakták a sírba a csontdarabokat. Suren-Pahlav hozzátette ehhez: a játékot ma már az iráni városokban nem játsszák, de kisebb falvakban még alighanem ismerik.