Átadták a 600. szelektív hulladékgyűjtő szigetet Budapesten

A szelektív gyűjtőszigetek két éve indult telepítési programjának sikere, hogy ma már senkinek nem kell Budapesten 500 méternél nagyobb távolságot megtennie a lakásától valamelyik hulladékgyűjtő pontig - mondta Demszky Gábor a 600. gyűjtősziget átadásán.
A fővárosi önkormányzat idén egymilliárd forintot fordít a hulladékgyűjtő szigetek létrehozására és a rendszer működtetésére. A felmérések szerint már minden negyedik lakó használja a szigeteket. 2009-re várhatóan 1.100-ra bővítik a hulladékgyűjtő szigetek számát. Ezzel elérhetővé válik, hogy legalább a hulladék egyharmadát újrahasznosítsák.
Demszky Gábor hangsúlyozta, a fővárosiak egyre jobban érzik, hogy főként rajtuk múlik Budapest tisztasága. Szerinte a szigetek népszerűségét jól mutatja, hogy tavaly tízezer, idén szeptemberig pedig több mint hétezer tonna újrahasznosításra váró hulladékot dobtak a szigeteken lévő ötféle konténerbe.
E hulladék több mint fele papír, 27 százaléka üveg, 16 százaléka műanyag, 2 százaléka pedig fém volt. A főpolgármester kifejtette, hogy a rákospalotai szemétégető felújításával és a pusztazámori lerakóval létrehozták azt az infrastruktúrát, ami a korszerű hulladékkezeléshez szükséges.
A főváros jelenleg kiemelt célként kezeli a hulladék mennyiségének csökkentését, illetve a szelektív gyűjtés, valamint az újrahasznosítás kibővítését. A hulladék mennyisége a termékdíj alkalmazásával várhatóan csökkenni fog – jegyezte meg.
Demszky Gábor közölte, hogy a főváros a gyűjtőszigetek mellett más módon is ösztönzi a szelektív hulladékgyűjtést. A szárazelemek gyűjtését szolgáló pontok 1993-tól, a hulladékudvarok pedig 1996-tól működnek. Ezek száma jelenleg 14, de néhány éven belül 50-re bővül a hálózat.
Persányi Miklós méltatta a budapesti szelektív hulladékgyűjtő programot. Mint mondta, a szelektív hulladékgyűjtés olyan össztársadalmi “társasjáték”, amelynek sikere az egyének akaratától és az összefogásuktól is függ. A környezetvédelmi miniszter kifejtette, hogy idén, az EU-támogatásokkal együtt, 74 milliárd forintot fordítanak hazánkban hulladékgazdálkodási projektekre.
A tárca “hulladékforradalom-programjának” eredményeként az év végére több mint 1.200 településen mintegy 3, 5 millió ember jut korszerű hulladékgazdálkodási szolgáltatáshoz, s kapcsolódhat be ennek részeként a szelektív hulladékgyűjtésbe. Persányi Miklós rámutatott, hogy a rengeteg elköltött pénz mellett arra is gondolni kell, hogy csökkentsék a keletkező hulladék mennyiségét és hogy az újrahasznosítás révén minél kisebb legyen a lerakóhelyekre szállított szemét mennyisége. A tárca adatai szerint a 2001. évi 3 százalékhoz képest mára a települési szilárd hulladék 13 százalékát gyűjtik szelektíven az országban.
Vajda Pál főpolgármester-helyettes megjegyezte, hogy a főváros a jövőben szeretné kiterjeszteni a szelektív hulladékgyűjtést más hulladékokra, például a zöldhulladékokra is. Ennek érdekében rövidesen átfogó komposztálási programot indítanak.