49 évesen meghalt Bethlen Gábor

1629. november 15-én, 49 éves korában meghalt Bethlen Gábor erdélyi fejedelem. Uralkodásának időszaka Erdély fénykorát jelentette. Bethlen vak szenvedélyétől vezérelve végrendeletében feleségét, Brandenburgi Katalint jelölte ki utódjául.
A köznemesi sorból felemelkedő Bethlen Gábort 1613-ban az erdélyi rendek török „javaslatra” fejedelemmé választották. Bethlen uralkodásának időszakát a történetírás Erdély aranykorának nevezi. Nem véletlenül, hiszen ebben az érában modern gazdasági módszereket vezettek be, megvalósították a vallási toleranciát, az udvarban művelődési központot hoztak létre és nem utolsósorban megteremtették Erdély viszonylagos függetlenségét a törökkel szemben.
Mint ahogyan Péter Katalin történész írja: Bethlen olyan ember volt, akivel szemben nem lehetett közömbösnek lenni. Vagy tiszta szívből gyűlölte az ember, vagy pedig odaadóan tisztelte. Támogatói elismeréssel szemlélték az ìzlését a szép ruhákkal, a gyönyörű ékszerekkel, a kiváló ételekkel kapcsolatban, míg ellenségei felesleges költekezésekkel, állandó dorbézolással és erkölcstelen szexuális kicsapongásokkal vádolták.
Míg uralkodóként sikert sikerre halmazott, a magánélete kudarcokkal volt teli. Károlyi Zsuzsannával kötött első házasságából ugyan születtek gyermekei, de kiskorukban mind meghaltak. Miután szeretett felesége elhunyt, politikai szempontokat szem előtt tartva újraházasodott. A brandenburgi fejedelem lányát, a svéd király sógórnőjét, Brandenburgi Katalint vette nőül. Bethlen rövid időn belül beleszeretett Katalinba, de az asszony nem viszonozta az öregedő fejedelem érzéseit. Már csak azért sem, mert a korszak „szépfiúja”, Csáky István iránt táplált gyengéd érzelmeket. A Bethlen-Brandenburgi frigy gyermektelen maradt.
Az egyre többet betegeskedő, ősz hajú, hiányos fogsorú fejedelem végrendeletében a könnyelmű, nem éppen uralkodásra termett feleségét jelölte meg utódjaként. Bethlen több kortársának is az volt a véleménye, hogy csak vak szenvedélye késztethette a tehetséges, realista politikust arra, hogy saját unokaöccsét a háttérbe szorítva, éppen a hóbortos asszonyra hagyja féltett Erdélyét.
Még három évig sem tartott a házasság, amikor 1629. november 15-én, 49 éves korában meghalt a fejedelem. Halála után Brandenburgi Katalin vette át Erdély irányítását, de meg sem melegedhetett alatta a fejedelmi trón, amikor az erdélyi rendek megszabadultak az idegen szokásokkal teli, feltűnő luxusban élő, szeretőt tartó asszonytól.