Új örökzöld-gyűjtemény a szegedi füvészkertben

Közel fél hektáron ismerkedhetnek meg a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) füvészkertjében az örökzöldek változatos világával a látogatók, a pénteken megnyílt gyűjtemény létrehozását széleskörű összefogás tette lehetővé.
A nyolcvanéves szegedi arborétum történetében egyedülálló az az összefogás, amely lehetővé tette az elmúlt évek magas talajvize miatt elpusztult gyűjtemény pótlását – mondta Mihalik Erzsébet igazgató. Az egyetem és a város vezetői, magánemberek és cégek vásároltak növényeket, s ez az első alkalom, hogy a növényvilág egy szegmensét bemutató teljes gyűjtemény támogatók adakozásából újul meg – közölte az SZTE Növénytani Tanszékének vezetője.
Az új gyűjtemény nemcsak az oktatást szolgálja, hanem minden látogató számára betekintést enged a föld különböző tájain élő örökzöldek formagazdag világába. A növényfajok bemutatásán túl a szakemberek igyekeztek az örökzöldek széles fajtaválasztékát is szemléltetni, jelezve ezzel, hogy e növények nagyon nagy alak, szín és formaváltozatosságra képesek.
A kertrészben látható atlasz cédrus, az Alföldön jellemző feketefenyő, a jegenyefenyők számos változata, s néhány fiatal példány a világ legnagyobbra megnövő szárazföldi élőlényéből, a hegyi mamutfenyőből. Ez utóbbi facsemeték magassága most még csak egy méter körüli, törzsük csupán néhány centiméteres, de akár tizenkét méter átmérőjűre is megnőhetnek, bár ehhez ezer év kell.