Megtalálták Nofretiti szobrát

1912. december 7-én El-Amarnában egy német régész, Ludwig Borchardt megtalálta a több mint 3000 éves Nofretiti szobrot, mely Thotmesz szobrászműhelyében készült. A Nofretiti-fej ma a berlini Egyiptomi Múzeumban található.
Ahogyan a 19. század, úgy a 20. század is hatalmas meglepetéseket tartogatott az egyiptomi régészettel foglalkozók számára, gondoljunk csak a deir-el-bahar-i sírfeltárásokra, a karnaki archeológiai munkákra vagy Tutanhamon sírjának megtalálására.
Kiemelkedően értékes leletnek számított a mindenki által jól ismert Nofreteti-fej is, amely napjainkra az ókori egyiptomi művészet egyik szimbólumává vált. Régészeti kutatások folytak El-Amarnában, amikor 1912. december 7-én egy német archeológus, Ludwid Borchardt rátalált a több mint 3000 éves szoborra. A műalkotás az újbirodalmi korban élő Ekhnaton fáraó egyik kedvenc feleségét, Nofretitit ábrázolta.
Nofretiti (jelentése: „A szépség, aki itt jön”) múltjáról keveset tudunk, és inkább csak feltételezésekre támaszkodhatunk vele kapcsolatban. Elképzelhető, hogy Ekhnaton fáraó az egyik tisztségviselőjének a lányaként vette el, tehát Nofretiti „polgári” származású volt. Minden jel szerint azonban nem volt rossz választás, mert a királyné szilárdan támogatta férjét mindenben, és képes volt erős befolyását érvényesíteni.
Ekhnaton igen gyakran ábrázoltatta magát feleségével, ezért is volt izgalmasan szokatlan a tudósok számára, hogy több olyan lelet is előkerült, melyen Nofretiti már nincs rajta, sőt neve is ki van kaparva. Ezzel kapcsolatban különböző feltételezések élnek. A királyné esetleg meghalt vagy talán egy másik kedves feleség, Kia miatt háttérbe szorult.
Annak ellenére, hogy sok a homályos pont Nofretiti életrajzában, mégis népszerű és halhatatlan maradt. Szobrának köszönhetően vált világhírűvé, amit ma egy egyiptomi-német szerződés alapján a nagyközönség a berlini Egyiptomi Múzeumban tekinthet meg.