A jászolkészítés nemzetközi fővárosa

Nápolyban Advent első vasárnapja óta látogatók nagy tömegei lepik el a Via San Gregorio Armenót óvárosi utcát, ahol a legismertebb jászolkészítők műhelyei és üzletei találhatók. Az idén például több mint hatvan különböző betlehemi jászol ejti bámulatba az érdeklődőket a jászolkészítés fővárosában.
A leghagyományosabb kompozíció egyben a legnépszerűbb is: Mária összetett kézzel, alázatosan nézi a meztelen Kisjézust, József felesége és a gyermek fölé hajol, kezét a szívén tartja, a pásztorok pedig odaadóan térdelnek a szent család előtt.
Nápolyban 1534-ben állították fel az első életnagyságnál nagyobb karácsonyi jászolt. A figurákat Krisztus korabeli ruházatba öltöztették, hogy azokat a nápolyiak magukhoz közelebb állóknak érezhessék. Az emberek nagy lelkesedéssel fogadták a betlehemi jászlakat, amelyek a XVII. században élték meg aranykorukat Nápolyban.
Az idei advent során első ízben jelentek meg az üzletekben karácsonyi jászlak, amelyek egy-egy alakján XVI. Benedek pápa arcmása látható, mivel az új pápa megragadta a jászolkészítők fantáziáját. A nápolyi művészek még ma is a barokk kor nagy példaképeit utánozzák és korabeli jeleneteket építenek munkáikba, így aztán a nápolyi jászlakban a pásztorok mellett a barokk kor vízárusainak, mosónőinek, vagy dióárusainak élethű figurái is láthatók.
Némely jászolért borsos árat is elkérnek készítőik. Az üvegből készült szemek és a figurák selyemből-bársonyból szabott ruházata nem kevés pénzbe kerül. Egy hatvan centi magas figura ára a 200 eurót is elérheti, egy teljes betlehemi jászol pedig akár 5000 euróba is kerülhet. Noha évente csak egyszer van karácsony, Nápolyban soha nincsenek megrendelés nélkül a jászolkészítők: a kérések a világ minden tájáról érkeznek. A figurákat évszázadok óta hagyományos eljárással készítik: lábukat és kezüket fából, csontvázukat vasból, testüket szalmából, a fejet pedig terrakottából.