502 éve született Nostradamus

1503. december 14-én a provance-i Saint-Rémy-ben született a proféciáiról híressé vált Michel de Nostre-Dame.
1503. december 14-én egy csütörtöki napon, a déli órákban, a provance-i Saint-Rémy-ben, a Notredame család 17 gyermekének legidősebbjeként megszületett Michel de Notredame.
Gyerekként az avignoni iskolában bámulatba ejtette tanárait kiemelkedő emlékezőtehetségével és beszédkészségével. Mivel az ifjú Notredame, vagy latinosan Nostradamus, mindkét nagyapja orvos volt, az ő nyomdokaikon haladva a montpellieri egyetem orvosi karára iratkozott be. Montpelliert ez idő tájt az orvostudomány fellegvárának tartották. Nem véletlenül, hiszen a legképzettebb professzorok oktatták a diákokat, és egy 1376-os rendelet értelmében évente egyszer egy kivégzett bűnöző holttestét is felboncolhatták.
Orvosra óriási szüksége volt ekkor Franciaországnak, a szörnyű kor, a pestis ugyanis szinte minden évtizedben felütötte fejét. Nostradamus állítólag egy csodás hatású kenőccsel kezelte a betegeket sikerrel, ami által országos hírnévre tett szert.
Az orvoslás mellett a csillagjóslás kötötte le figyelmét. Jóslatainak köszönhetően a francia királyi udvarba is meghívást kapott. 1555-ben Nostradamus próféciagyűjteményt jelentetett meg. Miután 1559-ben II. Henrik francia király halálával kapcsolatos jóslata bevált, a mestert még nagyobb tisztelet övezte. Nostradamus Henrik halála előtt négy évvel jövendölte meg, hogy a király egyik szemét kiszúrják egy párbajban, és ennek következtében szörnyű halállal hal. A forrásokból tudjuk, hogy II. Henrik tényleg részt vett egy párbajon, ahol az ellenfél eltört lándzsájának egy darabja belefúródott a szemébe, majd 10 nap múlva kegyetlen kínok között meghalt.
Nostradamus 1566 nyarán fejezte be földi pályáját és a saloni minorita templomban helyezték nyugalomra. A nagy francia forradalom alatt azonban a Marseilles-ből érkező nemzeti gárdisták a sírját megbolygatták, csontjait szétszórták. Később a maradványokat összeszedték és a saloni dominikánus templom oldalkápolnájában újratemették.
Nostradamus kiváló doktor volt, orvosi eredményei idővel mégis egyre inkább háttérbe szorultak, az utókor már szinte kizárólag próféciagyűjteményei, illetve jóslatai miatt emlékezik rá vissza.