A mesegyűjtő Grimm-testvérek

1785. január 4-én Hanauban született Jakob Grimm, a Grimm-testvérek legidősebbje. Nyelv- és irodalomtudósként megteremtette a német nyelvtudományt, mégis a neve a mesegyűjtéssel illetve annak kiadásával forrt össze. A Grimm-testvérek mesekötetei világszerte óriási népszerűségnek örvendenek.
1785. január 4-én Hanauban született Jakob Grimm, a Grimm testvérek legidősebbje. Öccsével, Wilhelmmel először a kasseli líceumban tanult, később jogi tanulmányokba kezdett. A marburgi egyetemen azonban hamar rájött, hogy a jog nem neki való, érdeklődése a német nyelv és irodalom felé fordult.
A göttingeni, majd a berlini egyetemen oktató Jakob Grimmet a német nyelvtudományban kiemelten jegyzik, mégis neve leginkább a mesegyűjtéssel forrt össze. Az emberek többsége Grimm neve hallatán a három kötetben megjelent Grimm mesékre asszociál.
Jakob Grimm és öccse 1806-tól kezdve gyűjtötte a meséket és a mondákat. 1812-ben megjelentetett „Gyermek – és családi mesék” című könyvükkel elérték, hogy a népköltészet világirodalmi szintű elismerésben részesüljön. A népmeséket úgy adták ki, hogy azoknak megmaradt a beszélt nyelvi „ízük”. „Nem tettünk hozzájuk, nem szépítettük egyetlen részletüket sem” – hangsúlyozta a testvérpáros.
Magyarországon a Grimm mesegyűjtemény 1848-ban jelentek meg először. A több mint 250 kiadást megélt mesék közt olyan kedves történeteket találunk, mint a Csipkerózsika, a Hófehérke, a Hamupipőke, a Holle anyó, a Brémai muzsikusok vagy A békakirály.