Ötzi terméketlen volt?

A körülbelül 5300 évvel ezelőtt jégbe fagyott férfi testének vizsgálata tovább folytatódik. A legutóbbi eredmények szerint könnyen elképzelhető, hogy Ötzi nem tudott gyermeket nemzeni.
A Camerino Egyetem kutatói Franco Rollo vezetésével már évek óta buzgón vizsgálják az 1991-ben megtalált jégbe fagyott férfitest titkait. Korábban megtudhattuk, mit evett utoljára Ötzi, most pedig származásáról és intim titkairól rántják le a leplet.
A kutatócsoport Ötzi beleiből vett sejtmintát, majd az energiaszolgáltató sejtalkotó, a mitokondrium DNS-ét vizsgálták. Az mtDNS-nek nevezett genetikai anyag sajátossága, hogy csak anyai ágon öröklődik.
Az európai népesség mtDNS-állománya a tudomány jelenlegi állása szerint kilenc csoportba sorolható (H, T, U, V, W, X, I, J és K), ezek az úgynevezett haplocsoportok. A K haplocsoporton belül két alosztályt (K1 és K2) különböztetnek meg, a K1 alosztályon belül pedig három kiscsoportot (a, b és c) fedeztek fel eddig.
Rollo és munkatársai kimutatták, hogy Ötzi mitokondriális DNS-e a K1 alosztályba tartozik, azonban sem az a, sem a b, sem pedig a c kiscsoportba nem sorolható, vagyis az eddig ismert kiscsoportok mindegyikétől eltér.
A K haplotípus az európai lakosságban viszonylag ritka, az Alpok déli részén élő Ladin népcsoportban és az Ötz-völgy lakói között azonban gyakrabban fordul elő. Ez az eredmény nagy meglepetést nem okozott, csupán igazolta, hogy Ötzi nagy valószínűséggel származási helyéhez közel halt meg.
Magtalan?
A kutatók a DNS más szakaszait is górcső alá vették, és felfedeztek két olyan jellegzetes mutációt, melyek gyakran fordulnak elő a spermiumok csökkent mozgékonysága miatt terméketlen férfiakban.
Több ezer év távlatából nem tudható bizonyosan, hogy Ötzi nemzett-e gyermeket vagy sem, ám a kutatók szerint nagy a valószínűsége, hogy a jégember terméketlen volt. Ezt feltételezve pedig eljátszhatunk a gondolattal, hogy igazoltan erőszakos halálának hátterében esetleg éppen a nemzőképtelenség miatti közmegvetés, társadalmi kitaszítottság állt.