Mennyire zöld a téli olimpia?

A WWF az idei téli olimpiát nem minősíti túl környezetkímélőnek. Úgy vélik, több bob pálya és síugró védett területen létesült, és a szervezők nem tettek meg mindent a rendezvény energiafogyasztásának csökkentése érdekében sem.
A természetvédelmi szervezet szerint a pozitív oldalhoz tartozik a környezetkímélő tömegközlekedés, valamint a hulladék újrahasznosítás megvalósítása az olimpiai faluban. „A környezetvédelem érdekében tett erőfeszítések ellenére számos, a hegyi élővilágot súlyosan károsító lépés elfogadhatatlan számunkra” – nyilatkozta Sergio Savoia, a WWF Alpok-régió programfelelőse.
A szakértő szervezet szerint a Pragelato-ban lévő öt síugrópálya közül négy védett területet érint, különösen a kiemelten védett Troncea völgyet. A Cesena San Sicario-ban lévő bobpálya szintén védett természeti területen létesült.
Komoly gondot jelent a műhó használat, mivel ez ötször olyan nehéz, mint a természetes hó, így tönkreteszi a talajt, és több millió köbméter olvadékvizet termel; és a rendezvény összességében hatalmas energiafogyasztással jár.
„Tekintve az esemény nagy szimbolikus jelentőségét sokkal több lépést kellene tenni az energiafogyasztás racionalizálására” – tette hozzá Savoia. „Az 57 méter magas olimpiai láng energiafogyasztása elegendő lenne egy 3500 fős falu egész éves fűtéséhez.”
Bár a WWF összességében pozitívan ítéli meg a torinói olimpiai játékot, korábban remélték, hogy a szervezők nagyobb hangsúlyt helyeznek a környezetvédelemre, tekintve, hogy a játékok helyszíne egy ilyen érzékeny természeti terület, mint az Alpok.
Az athéni olimpiát még több elmarasztalás érte
A 2004. évi nyári olimpia igen rossz minősítést kapott környezetvédelmi szempontból. A 0-tól 4-ig terjedő skálán 0, 77 ponttal végzett a WWF minősítése (Environmental Assessment of the Athens 2004 Olympic Games) szerint, szemben a „tiszta és zöld” minősítésű 2000. évi sydney-i olimpiával.
Athén a legalacsonyabb pontot a környezeti tervezésre, az érzékeny természeti és kulturális értékek védelmére, a hulladékkezelésre és a vízminőségvédelemre kapta. A legjobb értékelést pedig a tömegközlekedés és az infrastruktúra kapta.
A szakértők nehezményezték, hogy Athén a felkészülési idő alatt nem tett lépéseket a környezetvédelmi szempontok integrálására, annak ellenére, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a játék szervezésénél a harmadik legfontosabb szempontnak tekinti a környezetvédelmet.