A világ első körözéshez kiadott fényképe

1908. március 17-én az angol „Daily Mirror” című újságban jelent meg a világ első körözéshez kiadott fényképe egy férfiról, aki néhány nappal korábban Párizsban ékszert rabolt. Az angol újság olvasói a Párizsból átküldött kép alapján felismerték a bűnözőt, és a rendőrségnek sikerült is elfognia.
A „police” szó etimológiája az ógörög polisz (jelentése: város) szóra vezethető vissza. A görögök ezzel jelölték a városon belüli dolgokat. Később a rómaiak az összes nyilvános adminisztrációra divatszóként használták. Az újkor kezdetén a “police” szó pedig az elnyomással forrt össze.
A mai hivatásos rendőrség alapját a civil összeszerveződés jelentette. Európában az első rendőrség Franciaországban alakult meg. A 19. század folyamán sok más állam a francia rendőrséget, a Gendarmerie-t vette mintául. Európában a francia mellett a másik régi rendőrség Angliában jött létre. A francia rendfenntartó erővel ellentétben az angol azonban félig civil, félig pedig katonai alapon szerveződött.
Európában a francia és az angol rendőrség volt a legjobban szervezett, ezért talán nem is meglepő, hogy a technikai újdonságokat is itt alkalmazták először. 1908. március 17-én az angol „Daily Mirror” című újságban jelent meg a világ első körözéshez kiadott fényképe egy férfiról, aki néhány nappal korábban Párizsban ékszereket rabolt el. Az angol újság olvasói a Párizsból átküldött kép alapján felismerték a bűnözőt, és a rendőrség ennek nyomán el is fogta.
A képtelegráfot – aminek segítségével Párizsból Londonba átküldték a bűnöző fényképét – az angol Bakewell 1847-ben szerkesztette meg. A szerkezet gyakorlati jelentőségét az angolokon és a franciákon kívül más országok rendőrségei csak hosszú idő után ismerték fel.