Megújul a budavári Mátyás templom

Áprilisban kezdődik, és várhatóan 2010 második felében fejeződik be a budavári Mátyás templom rekonstrukciója.
A Mátyás templom idén induló rekonstrukciója azért rendkívüli, mert a templomon, a második világháborús károk 1970-re befejeződött helyreállítása óta nem végeztek átfogó, érdemi felújítást, vagy korszerűsítést.
Az áprilisban induló rekonstrukciós helyreállítás során többek között 600 négyzetméter falikép és 11.000 négyzetméter díszítőfestés valamint a külső homlokzat újul meg. A munkálatok során a tető újragyártott Zsolnay cserépborítást kap.
A növekvő turistafogalom és szaporodó zenei rendezvények miatt szükség van a kiszolgáló gépezet felújításra és bővítésére is. Ezért a most induló rekonstrukció során az építményt a Hilton szálló felé eső irányba 300 négyzetméter földalatti térrel bővítik ki. A felújítás során új belső és díszvilágítást is kap a műemlék.
A műszaki mérések szerint a templomtorony teljes rekonstrukciója és megerősítése nélkül nem garantálható 10 évnél tovább a torony biztonsága. A szerkezeti megerősítés során a toronysisakba egy antirezonáns ingát építenek, mely a szél okozta kilengést ellensúlyozza.
A templom története
A templom építése a XIII. század közepén kezdődött, majd a XIV – XV. század során – Nagy Lajos és Zsigmond király uralkodása alatt átépítették késő gótikus stílusban. Hunyadi Mátyás nagyszabású reprezentációs palotaépítkezése során a templom további átépítésével és díszítésével kívánta udvartartása fényét emelni.
Az Árpádház kihalását követő trónviszályoktól kezdődően már itt kiáltották ki a királyt, bár a koronázási szertartás Székesfehérváron történt. A koronázás után a király visszatért Budára, és a Nagyboldogasszony templomban esküt tett a kiváltságok megtartására. A későbbiekben már itt történt maga koronázási szertartás is, többek között Ferenc Józsefet és IV. Károlyt is itt koronázták meg. A templom életében 1991 nevezetes év volt, ugyanis ez volt II. János Pál magyarországi látogatásának egyik állomása.