A mormon vallás megalapítása

1830. április 6-án Joseph Smith hat társával együtt a New York állambeli Fayette-ben megalapította Jézus Krisztus egyházát. Ezzel lerakták a mormon vallás alapkövét. Napjainkban mintegy 12 millió hívőt tart számon az egyház.
1805-ben az amerikai Sharonban egy farmercsalád negyedik gyermekeként született Joseph Smith, a mormon vallás megalapítója. Saját bevallása szerint megvilágosodása 1820-ben kezdődött el, amikor egy erdőben megjelent neki Isten és Jézus Krisztus. Az ezt követő években gyakran vizionáló Joseph Smith hat társával együtt 1830. április 6-án a New York állambeli Fayette-ben megalapította Jézus Krisztus egyházát. Ezzel lerakták a mormon vallás alapköveit. Egy évvel később az új egyház Ohióba, aztán pedig Missouriba költözött.
1839-ben a poligámiában élő Joseph Smith Illionis államban, a Mississippi mentén várost alapított Nauvoo néven. Mint a település polgármestere, Nauvvo mindenható urának képzelte magát. Amikor például a városka egyik újsága – az első és egyetlen kiadásában – többnejűsége és hatalmi túlkapásai miatt élesen bírálta, válaszképpen szétverette a nyomdát, ahol az újságot nyomták. Smith viszont ezúttal túlértékelte befolyását: ez a sajtószabadság megsértését jelentette, amiért börtön járt.
A fogságból már nem is került ki élve. 1844 júniusában a városi csőcselék bejutva a börtönbe, meglincselte a „prófétát”. Emma Smith-en, azaz a „főfeleségen” kívül – a források szerint – 34-40 özvegyasszonyt hagyott hátra.
Napjainkban a mintegy 12 millió mormon hívőnek számos szabályt kell betartania. A vallás tiltja számukra a tetoválás és a piercing viselését, a fekete tea, a kávé, a drogok, a dohányáruk, az alkohol fogyasztását, valamint az önkielégítést. Ugyanakkor minden hónap első vasárnapján ajánlott a böjt, valamint nagyon fontos, hogy a vasárnapi istentiszteletek mellett nagy hangsúlyt fektessenek a családi élet ápolására.
A mormon vallást megalapítása óta az általa megengedett és propagált többnejűség miatt rengeteg támadás érte, ezért 1890-ben az egyház akkori feje, Wilford Woodruff a továbbiakra nézve elfogadhatatlannak minősítette a poligámiát. A többnejűség tényleges eltörlésére azonban csak hat év múlva, Joseph Smith unokaöccse, Joseph F. Smith vezetése alatt került sor.