A tragikus mexikói kaland

1864. április 10-én III. Napóleon francia császár javaslatára a mexikói konzervatív erők Ferenc József öccsét, Habsburg Miksát hívták meg Mexikó trónjára. Miksa azonban csak 3 évet tölthetett az ország élén. Amikor a francia csapatok amerikai nyomásra kivonultak Mexikóból, ő a nép szeretetében bízva továbbra is Mexikóban maradt. 1867 nyarán a Juárez vezette forradalmárok elfogták, és kivégezték az uralkodót.
III. Napóleon francia császár külpolitikai elképzelései közé tartozott Mexikó francia protektorátus alá vonása. Miután Amerikában polgárháború tört ki, úgy tűnt, hogy a terv megvalósításának nincsen akadálya.
1862 májusában a francia csapatok Mexikóváros ellen indultak, amit a kezdeti kudarcok után, egy év múlva be is vettek. Benito Juárez, Mexikó hivatalos elnöke, kénytelen volt elmenekülni, és az addig háttérbe szorított konzervatív erők – francia javaslatra – 1864. április 10-én Habsburg Miksát hívták meg az ország trónjára.
Habsburg Miksa főherceg és neje 1864 júniusában érkezett Mexikóba. Hamarosan császárrá koronázták, de a tényleges irányítás soha nem az ő kezében volt. A mexikóiak csalódtak benne: a Juárez vezette liberálisok maguknak akarták a hatalmat, míg a papság és a konzervatívok túlzottan mérsékeltnek tartották Miksát.
A mexikói viszonyok az amerikai polgárháború befejeztével gyökeresen megváltoztak. 1866-ban a franciák amerikai nyomásra megkezdték a csapatkivonást az országból. Habsburg Miksa azonban a maradás mellett döntött. Nem mérte fel jól a helyzetet, amiért életével fizetett.
1867 májusában Juárezék elfogták a támogatás nélkül maradt Habsburg Miksát, és június 19-én – a diplomáciai tiltakozások ellenére – agyonlőtték. Állítólag kivégzése alatt kedvenc dalát, a közismert „La Palomá”-t játszották. Miksa holttestét a bécsi családi kriptában helyezték örök nyugalomra.