Union Jack, Nagy-Britannia lobogója

1606. április 12-én született meg a Union Jack, Nagy- Britannia későbbi hivatalos zászlója. Az eredeti Union Jack az angol, fehér alapon piros kereszt és a skót, fehér alapon kék X összeillesztéséből jött létre. 1801-től az írek zászlóját is hozzáadták a már meglévő mintához, így alakult ki a napjainkban is oly jól ismert brit zászló.
Az Egyesült Királyság nemzeti lobogójának tradícionális elnevezése: Union Jack. Eredetileg Union Flagnek hívták, de a hadihajók orrlobogójára utalva nevét Jack-re változtatták. Az „ősi” Union Jack 1606. április 12-én az angolok, fehér alapon piros kereszt (György-kereszt) és a skótok, kék alapon fehér X (András-kereszt) mintázatú zászlójának összeillesztéséből született meg.
Anglia és Skócia perszonálunióban állt egymással, ezért 1606-tól az Union Jack lett a közös lobogójuk. 1801-től, Írország integrációjával a lobogó is módosult. Az írek fehér alapon vörös keresztje (Patrik-kereszt) szintén megjelent az 1606 óta létező közös angol-skót zászlóban. Így alakult ki a napjainkban is oly jól ismert zászló, amelyet a parlament 1809-ben a hivatalos brit zászlóvá nyilvánított. Az Egyesült Királyság lobogójából csak Wales zászlója hiányzik.
Az angol múlt Nagy-Britannia egykori gyarmatainak zászlójában is felfedezhető, gondoljunk csak Ausztráliára, Új- Zélandra vagy akár a Fidzsi-szigetekre. Az amerikaiak az Union Jacket a függetlenségi háború kirobbanásának éve óta nem használják, míg Kanadának 1965 óta van önálló zászlója.