Atomium, Brüsszel jelképe

1958. április 17-én Brüsszelben nyitották meg a második világháború után az első világkiállítást, melynek keretén belül felavatták az Atomium elnevezésű építményt. Az Atomium a tudományos előrelépést, az atomkorszak beköszöntét és az atomenergia békés felhasználását volt hivatott szimbolizálni. Az alkotás azóta Brüsszel egyik jelképe.
Viktória angol királynő férje, Albert herceg javaslatára 1851-ben Londonban a Hyde Parkban nyitották meg az első világkiállítást, amely sikeres vállalkozásnak bizonyult. Ezt követően szinte minden évben rendeztek különböző helyszínekkel világkiállításokat. Természetesen a világháborúk nem adtak alkalmat, helyet és időt ezekre a rendezvényekre.
A második világháború befejeztével jó néhány évet várni kellett az újabb kiállításra. A háború utáni első világkiállítást 1958. április 17-én Brüsszelben nyitották meg. Míg az 1851-es londoni kiállításon az ún. „kristálypalota”, az 1889-es párizsin az Eiffel-torony aratott sikert, addig a brüsszelin az Atomium elnevezésű modern építmény vívta ki az emberek tetszését.
Az Atomium 165 milliárdos nagyításban egy 9 atomból álló vas kristályrácsot mutat be. A 102 méter magas alkotás 9 gömbjét 23 méter hosszú csövek kötik össze. A 2400 tonnás konstrukcióban található egy lift is, amely 25 másodperc alatt viszi fel a látogatókat az építmény éttermébe és a legmagasabb pontjára.
André Waterkeyn belga építész által tervezett Atomium, amely azóta is Brüsszel egyik legismertebb jelképe, a tudományos előrelépést, az atomkorszak beköszöntét és az atomenergia békés felhasználását hivatott szimbolizálni.
2005-ben az Atomiumon elkezdődtek a renoválások és nemesacéllal vonták be. 2006. február 18-a óta azonban az érdeklődők újra megtekinthetik a modern csodát.