Melyik ország a golf szülőhazája?

Nemrég bemutatott középkori képek és leírások bizonyítják, hogy az eddigi elmélettel szemben a golf „őshazája” nem a skóciai St. Andrews Links, hanem Kína volt. A szigetországbeliek viszont továbbra is magukénak tulajdonítják ezt a címet, némi fogalompontosítással rásegítve.
A kínaiak találták fel a lőport, az esernyőt, a papírt, sőt valószínűleg a talicskát is. Porcelánt is először Kínában égettek, Európában csak mintegy száz évvel később sikerült előállítani a „fehér aranyat”. Kína most az eddig skót találmánynak vélt golf jogát vitatja el.
A szigetországbelieket igen meglepte egy Pekingben rendezett kiállítás, amely azelőtt már Hongkongot is megjárta. A kiállítás egyik darabja egy, a Ming-dinasztia korából származó kép volt, amelyen az udvaroncok a mai golfhoz hasonló játékot játszanak. A képen jól felismerhető az udvaroncok kezében lévő ütő, egy kis labda, valamint a földben lévő lyukak. A rendezők kizárólag a kiállításra faütőket és labdát is rekonstruáltak a korabeli minták alapján.
„Köztudott, hogy számos labda-ütő játék terjedt el a világban, de azt is tudjuk, hogy a golfot a mai formájában St. Andrews-ben játszották először” – reagált a skóciai St. Andrews Links Szövetség képviselője.
A kínai golf akár 100-500 évvel régebbi, mint a skót?
A kiállított képen látható játékot chuiwan-nak hívják, ami szó szerint labdaütést jelent, a kép feltehetőleg a 14. századból származik. Ezzel szemben Skóciában a golfról szóló első írásos bizonyíték a 15. századból való, amikor is 1457-ben, II. Jakab uralkodása alatt a parlament betiltotta.
A szigetországbeliek bosszúságára vannak még ennél régebbi bizonyítékok is a golf távolkeleti eredetéről: egy, a Yuan-dinasztia korából (1271-1368) származó falfestményen szintén ütőt tartó alakok láthatók. A kiállítás egy másik értékes darabja a chuiwan játékról szóló leírás, útmutató, amely valószínűleg 1282-ből származik. Az eddigi ismeretek szerint ez a legrégebbi golfszerű játékról szóló útmutató.
„Ezen dokumentumok alapján elmondhatjuk, hogy a chuiwan és a golf nagyon hasonlóak” – nyilatkozta Tom K. C. Ming, a hongkongi kiállítás igazgatója az International Herald Tribune című lapnak.
Ling Hongling, a Lanzhou-i egyetem nyugalmazott professzora úgy véli, hogy a kínai golf akár ötszáz évvel is idősebb lehet a skótnál. Ezt többek között egy 10. századból származó – a játékról szóló – dal támasztja alá. Ling szerint a kínaiak nem csak feltalálták a golfot, de tőlük jutott el Európába is. A kutató szerint egy, a mongolok által magukkal vitt 13. századi könyv alapján ismerhette meg a nyugati világ ezt a játékot.
Nem ismeretlen jelenség néhány kínai történész azon hajlama, hogy kulturális és technológiai újításokat a Kínai birodalom számára tulajdonítsanak el. Ilyen módon szóba került már Amerika felfedezése, illetve a könyvnyomtatás és a sörkészítés feltalálása is.
Úgy tűnik, hogy a golf feltalálásáról szóló kelet-ázsiai érvek nem győznek meg senkit a szigetországban. A vita elkerülését a fogalom árnyalásával oldják meg: „Úgy gondolom, hogy azt a játékot, amelyből a tizennyolc lyuk-formációjú golf kialakult, itt játszották először” – tette hozzá Mike Woodcock, a St. Andrews Links Szövetség képviselője.