Különleges bútorkiállítás a Tiltott Városban

Egy belga gyűjtőnek köszönhetően a pekingi Tiltott Városban kiállítás nyílt olyan, a kínai Ming-dinasztia korából (1573-1619) származó bútorokból, amelyek az elmúlt évszázadokban kerültek ki Kínából.
Világszerte ma már csak mintegy ezer ilyen bútort tartanak számon. Az egykori Tiltott Város épületeinek nagy része ma a Palotamúzeum részét alkotja, a Philippe De Backer belga gyűjtő által létrehozott gyűjtemény ezen belül az Örök élet termében látható június 15-ig. A százegynéhány remekbe szabott asztal, szék, szekrény, ágy, láda javarésze Van Li (Wanli) császár (1573-1619) idején készült. A Ming-bútorok befolyásolták a XX. században az európai stílusokat, így a Bauhaus alkotóit is.
“Igen ritkán lehet ennyi Ming-korabeli bútort egy helyen látni” – hangsúlyozta a kiállítás francia biztosa, Jean-Paul Desroche, a párizsi Guimet múzeum művészeti vezetője. Az idők során igen sok ilyen bútor ment tönkre, legutoljára az 1966-76 évi maoista “kulturális forradalom” idején, amikor mindent, ami a régi Kínára emlékeztetett, el akartak pusztítani a vörösgárdisták (olyan fiatal aktivisták, akiket a hatalmi harcban a különböző pártfrakciók mozgattak a háttérből).
A Ming-korszak bútorait a más korokból való kínai bútoroktól egyszerűségük és letisztultságuk különbözteti meg, továbbá az is, hogy nem túl nehezek, könnyen szétszedhetők és mozgathatók – ami nem utolsósorban azzal magyarázható, hogy a korrupt tisztviselőknek gyakran kellett költözniük, menekülniük, és ezeket a bútorokat könnyebben magukkal vihették.
A kiállításon egymás mellé tették az Egyesült Államokba költözött német Ludwig Mies van der Rohe egyik 1930-ben készült díványát és egy XVI. századi Ming-ágyat, kiemelve rendkívüli hasonlóságukat.