Coca-Cola: gyógyszerből üdítő

1886. május 8-án Atlantában új fejfájás, fáradtság, depresszió elleni orvosság jelent meg a piacon. A John S. Pemberton gyógyszerész által kifejlesztett szirup a „Pemberton's French Wine Coca” nevet kapta. Ez volt a mai Coca-Cola őse.
A gyógyszert, amelyet szódavízzel összekeverve kellett fogyasztani, 5 centért árulták a patikákban és az úgynevezett szóda-bárokban. A napi eladási szám átlagosan 13 üvegcse körül mozgott.
Asa Griggs Candler gyógyszernagykereskedő hatalmas üzletet látott a „Cocá”-ban, ezért az állandó anyagi gondokkal küszködő Pembertontól 1888-ban 2300 dollárért megvásárolta a szirup receptjét és annak készítési jogát.
1892-ben Candler megalapította a Coca-Cola Company-t, és egy évvel később a márkanevet is levédette. Az általa gyártott Coca-Cola üdítőt 1895-ben már Amerika-szerte forgalmazták, mitöbb a szomszédos országok számára sem volt ismeretlen az új frissítő. Candler nemcsak Pemberton receptjét, hanem annak könyvelőjét is megszerezte, aki a termelés és a reklám szervezésében segítette.
1916-ban Griggs Candler átadta a fiának, Howardnak a Coca-Cola vezetését, aki három évvel később, apja háta mögött, 25 millió dollárért eladta a vállalatot az Ernest Woodruff és Eugene Stetson irányította konzorciumnak. A népszerű üdítő Ernest Woodruff fia, Robert Woodruff vezetésével szép lassan meghódította az egész világot.
Felmérések szerint állítólag a Coca-Cola – az OK. után – a második legismertebb szó a világon, és a legnépszerűbb márkák egyike.