Megoldás született a Rába habzása ellen

Hosszas tanakodás után végül meglehetősen egyszerű megoldást találtak a szakemberek a Rába habzásának megakadályozására - közölte Szentgotthárdon Nádor István, a Nyugat-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
A terv szerint az ausztriai, jennensdorfi bőrgyár napi 1500 köbméternyi tisztított szennyvizét egy csővezetéken keresztül a szomszédos heiligenkreuzi szennyvíztisztítóba, onnan pedig további tisztítás után a Lapincs folyóba vezetik, amely csak ezután folyik össze magyarországi szakaszán a Rábával.
A Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottság május 8-11. között tartotta 50. ülésszakát az ausztriai Rustban, ahol a Bécsi Műegyetem szakértői tájékoztatást adtak az eddigi vizsgálatokról, melyet a Rába szennyezése ügyében végeztek. Megállapításuk szerint a folyó rendszeres habzása több tényezőre vezethető vissza, de a jelenségben az osztrák bőrgyárak szennyezései döntő szerepet játszanak.
Így Ausztria vállalta, hogy 2006 július 1-ig a jennensdorfi bőrgyár tisztított szennyvizét átvezetik a heiligenkreuzi korszerű kommunális szennyvíztisztítóba és ott egy fokozott szennyvíztisztítás után várhatóan jelentősen csökken majd a befogadó élővíz szennyezőanyag terheltsége.
Labritz Béla, a szentgotthárdi önkormányzat környezetvédelmi bizottságának elnöke, a helyi környezetvédők és horgászok szószólója a sajtótájékoztatón elmondta: környezetvédelmi szempontból szerintük is a legjobb megoldás született, hiszen a bőrgyárak szennyvizét nem vezetik közvetlenül a folyóba, hanem tovább tisztítják. Hozzáfűzte azt is: továbbra is figyelni fogják a folyót , és azonnal jeleznek, ha bármiféle szennyezésre utaló jelet tapasztalnak. Szavai szerint 3-4 évre van szükség ahhoz, hogy a Rába élővilága regenerálódjon.