Vegyi kapcsolat

1859. május 15-én Párizsban született a 19. század egyik leghíresebb fizikusa, kémikusa: Pierre Curie. A tudós 35 éves korában ismerkedett meg a lengyel származású Marie Sklodowskával, akivel nemzetközileg elismert tudományos sikerek sorozatát érte el.
1859. május 15-én párizsi értelmiségi családban született a 19. század egyik leghíresebb fizikusa, kémikusa: Pierre Curie. A természettudományokban való jártassága és tehetsége egészen fiatalon megmutatkozott, így nem meglepő, hogy 16 évesen már a Sorbonne hallgatója.
A kristályos anyagok és a mágnesesség vizsgálatával Pierre Curie az 1890-es években világszerte ismertté vált. A tudós 35 éves korában ismerkedett meg a lengyel származású Marie Sklodowskával, akivel rövid időn belül szintén nemzetközileg elismert sikerek sorozatát érte el.
A házaspár a rádióaktivitás területén kiemelkedő fontosságú kutatásokat folytatott. Nevükhöz fűződik a polónium és a rádium felfedezése, valamint a szurokérc vizsgálata. 1903-ban a tudományos munkájuk elismeréseképpen megkapták a Royal Society Davy kitüntetését, majd még ugyanebben az évben Henri Becquerellel együtt a fizikai Nobel-díjat. Pierre Curie-t 1905-ben a Francia Tudományos Akadémia tagjává is megválasztották.
Pierre Curie a pályafutása csúcsán volt, amikor 1906-ban, 47 éves korában Párizs utcáján egy lovaskocsi halálra gázolta. A két kislányukkal egyedül maradt Marie Curie-t nagyon megrázta férje halála, de a kutatásokat emberfeletti szorgalommal és odaadással folytatta. Nem véletlen, hogy férje halála után annak sorbonne-i professzori állását is megkapta. Ezzel ő lett a világon az első nő, aki professzori kinevezésben részesült.