A Lenin-mauzóleum és a mumifikált test

1949. május 24-én Moszkvában meghalt a Lenin-mauzóleum tervezője, Alekszej Viktorovics Suszev. Az építész a második világháború után a szétrombolt Moszkva újjáépítési munkálataiban is aktívan részt vett.
Oroszországba látogatva az embernek több dolgot is feltétlenül meg kell tekintenie. A megannyi felvonulást látott Vörös tér, a hagymakupolás katedrális, a Kreml, és nem utolsó sorban az előtte álló a Lenin-mauzóleum, a kihagyhatatlan moszkvai látványosságok közé tartozik.
Miután 1924-ben Vlagyimir Iljics Lenin meghalt, az Alekszej Viktorovics Suszev építész által tervezett mauzóleumban helyezték örök nyugalomra. 1924 elején a moldáviai születésű tervező tervei alapján három nap leforgása alatt tölgyfából megépítették a mauzóleumot. Az akkori épületet fából állították fel, és sokkal kisebb is volt, mint a ma látható.
1924 nyarán Suszev irányításával a mauzóleumot ugyan átépítették, de még ekkor is maradtak a fánál. 1930-ban, az újabb átépítésnél azonban már komoly változások történtek: vörös gránit és labradorkő felhasználásával a korhadó régi helyére egy nagyobb épületet húztak fel.
1942-ben, a moszkvai mauzóleumban lévő Lenin holttestet biztonsági okokból Tyumenbe szállították, ahol több tudós – Sztálin parancsára – helyreállította a rendkívül rossz állapotba került testet. A háború végén aztán Lenin újra visszakerült Moszkvába.
Legutoljára 2003-ban kellett a testen kozmetikai retusálásokat végezni és állítólag ebben az évben Lenint új öltönybe és nyakkendőbe öltöztetik. Lenin testének ápolása és a mauzóleum fenntartása évente mintegy 1, 5 millió dollárba kerül, amit 1991 óta nem az állam, hanem egy magánalap finanszíroz.
Az 1949. május 24-én elhunyt Suszev annak ellenére, hogy a második világháború után a szétrombolt Moszkva újjáépítési terveiben is aktív szerepet vállalt, mégis a Lenin-mauzóleum megtervezésével szerzett magának örök hírnevet.