Dohány: minden formában halálos

1987. május 31-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére május utolsó napját Dohányzáselleni világnappá nyilvánították. Azóta minden dohányzáselleni napnak megvan a maga mottója. 2006-ban ez a következőképpen hangzik: „Dohány: minden formában halálos”.
1948 tavaszán Genfben megalakult a WHO, azaz az Egészségügyi Világszervezet, amely napjainkban 192 tagállamot számlál. A szervezet célkitűzése, hogy a világban ideális egészségügyi állapotokat teremtsen. „A 21. században egészséget mindenki számára” című szlogennel a WHO az emberi fejlődésben központi szerepet szán az egészségmegőrzésnek. Természetesen az egészség szó itt egyetemesen értendő, tehát a fizikális fittségen túl a szellemi és a pszichés egészségre is komoly figyelmet fordít.
A WHO egyik legfontosabb feladata a harmadik világ egészségügyi rendszerének kiépítése, valamint az AIDS, a malária, a túlsúly és a dohányzáselleni küzdelem.
1987. május 31-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére május utolsó napját Dohányzáselleni világnappá nyilvánították. Azóta minden világnapnak megvan a maga mottója. 2006-ban ez a következőképpen hangzik: „Dohány: minden formában halálos”.
Néhány éve nemcsak Európában, hanem Magyarországon is komoly kezdeményezések, mitöbb, törvények születtek a nemdohányzók védelmében. Mostmár nemcsak a dohányárukon díszelgő elrettentő feliratokkal próbálják a dohányosok kedvét szegni, hanem a nyilvános helyekről való kitiltásukkal is.
A dohányzáselleni küzdelem azonban nem egyszerű feladat, mert az emberek gyakran nemcsak azért gyújtanak rá, mert a szervezetük éhezik a nikotinra, hanem, ahogy a társadalomkutatók hangsúlyozzák, a dohányzás közösségformáló ereje fogva tartja őket.