Che Guevara: orvosból forradalmár

1928. június 14-én az argentíniai Rosarióban született Ernesto Guevara de la Serna, a világszerte ismert kubai forradalmár, gerillavezér. Az eredetileg orvosi diplomával rendelkező Guevara 26 éves korában kezdett el politizálni.
1928. június 14-én az argentíniai Rosarióban született Ernesto Guevara de la Serna egy többgyermekes jómódú polgári családban. A gyermekkorában sokat betegeskedő, állandó asztmarohamoktól szenvedő Che Guevara az orvosi egyetemen szerzett diplomát, és éveken át gyógyítással foglalkozott.
A szenvedélyes utazó hírében álló Guevara az orvoslás megszállottja volt, a politika iránt sokáig semmi érdeklődést nem mutatott. 26 éves korában azonban a guatemalai élményei hatására komoly változásokon ment keresztül. 1954-ben Guatemalában Amerika-barát kormány került hatalomra és a patriótákkal véresen leszámoltak. Ekkor fogalmazódott meg Che Guevarában először a gazdasági-politikai egyenlőtlenségek felszámolásának gondolata.
Politikussá és gerillavezérré válásának egyik legfontosabb állomása Mexikó volt, ahol megismerkedett Fidel Castróval és az általa képviselt kubai forradalmi eszmékkel. Che Guevara Castro leghűségesebb híve lett, amit a vezér hatalomra jutása után méltó módon honorált is.
Miután Kubában győzött a forradalom, Guevarát a Kubai Nemzeti Bank elnökévé nevezték ki, majd iparügyi miniszteri széket kapott. Guevara az anyagi és szakmai megbecsülés ellenére – néhány éves kubai tartózkodás után – a pozícióiról és kubai állampolgárságáról lemondva továbbállt.
Az utolsó éveiben kizárólag az egyenlőtlenségek és igazságtalanságok megszüntetéséért küzdő Che Guevara minden veszélyt vállaló gerillavezérként harcolt Kongóban és Bolíviában is. Ez a dél-amerikai ország lett életének utolsó állomása. Az amerikaiak által támogatott bolíviai kormánycsapatok elleni harcban 1967. október 7-én elfogták és bebörtönözték.
A börtönben CIA ügynökök hallgatták ki, majd két nap múlva – mindenféle bírósági tárgyalás nélkül – két önként vállalkozó kivégezte a szabadság szimbólumává vált vezért. Állítólag a két katona, noha önként vállalta a megbízatást, olyannyira félt Guevarát lelőni, hogy a kivégzés előtti órákban alkoholból merített bátorságot.
A gyilkosság után Che Guevara mindkét kezét levágták és a csonka testet nagy titokban temették el. Földi maradványaira 1997-ben bukkantak rá a hatóságok. Az exhumálást követően a holttestet Kubába szállították és a santa clarai mauzóleumban helyezték végső nyugalomra.