Több száz program a Múzeumok Éjszakáján
Hogyan énekelhetünk egyszerre két hangon, mi látható a bélyegen UV fény alatt, lehetne-e belőlünk jó időjárás-jelentő, hogyan fogjunk éjszaka denevért? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphatunk választ szombaton a Múzeumok Éjszakáján. Bár ez az év (szinte) legrövidebb éjszakája, a gazdag programkínálat felejthetetlenné teheti: hát ne maradjunk otthon!
Európában több mint 1500 múzeum csatlakozott idén a múzeumok hosszú éjszakájához, amelyet a legtöbb országban május 20-án, tartottak, ezzel szemben a magyar múzeumok június 24-én Szent Iván éjjelén tartják. Mintegy 45 magyar város múzeuma, több száz programmal (folyamatos tárlatvezetések mellett, koncertek, tánc és rendhagyó programok) várja a látogatókat. Alább egy kis ízelítőt nyújtunk néhány érdekes programból.
Budapest: Bélyegmúzeum
Dudás Lászlóval, az egyik legtermékenyebb bélyegtervező grafikusművésszel való beszélgetés beavat a bélyegkészítés rejtelmeibe. A látogatók megnézhetik mindazt, ami csak ultraviola fény alatt látható a nyomdai csúcstechnikával készült bélyegeken.
Budapest: Egyetemi Könyvtár
Az ország legrégebbi folyamatosan működő könyvtárában ezen az éjszakán a látogatók XIV. – XVII. századi nyomtatványokat láthatnak, barangolhatnak a könyvtár eklektikus épületében – többek között olvasóktól jelenleg elzárt helyiségekben is. A gyermekek kipróbálhatják kódexmásoló tudásukat, iniciálét színezhetnek. Megtekinthető többek között a „Kódexeink világa” című kiállítás, dr. Vargay Zoltán intarziatábla-készítő tárlata, Magyar Ágnes festőművész legjobb munkái.
Budapest: Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Művészeti Múzeum
A múzeum idén az ezerarcú Ázsiát és – állandó kiállításukhoz kapcsolódva – azokat a magyarokat helyezi középpontba, akik valamilyen módon Ázsia szerelmesei lettek. Az intézmény már délután négy órától interaktív gyermekprogramokkal várja a látogatókat, akik ezután megismerhetik többek között azt a különleges éneklési technikát, amely egyidejűleg két hang megszólaltatását teszi lehetővé. Este sor kerül a Zajti Gábor.Hopp Ferencről készült filmjének első nyilvános bemutatójára.
Budapest: Jövő Háza
Egész éjjel nyitva tart a Millenárison a Jövő Háza és a Csodák Palotája interaktív kiállítás. A kiállítás után bekapcsolódhatunk a kubai filmestbe, vagy megtekinthetjük többek között az Ezerarcú Portugáliáról, vagy a Budapestről (nem éppen turista perspektívából) készült fotókiállítást.
Budapest: Mezőgazdasági Múzeum
A Mezőgazdasági Múzeum különleges tárlatvezetéseket indít: a vártörténeti bemutatón például csónakkal viszik a látogatókat egy darabon, majd gyalogosan folytatják a barangolást. Éjféltől pedig fáklyás vezetés indul. A neves éjszakán megnyitják továbbá a korábban látogatók elől elzárt területet, a kerengőt is, ahol századfordulós kávéház áll majd.
Budapest: Nemzeti Galéria
A Magyar Nemzeti Galéria egyik különlegessége az egykori Királyi Palota Habsburg Nádori Kriptája, amely a „C” épület földszinti kiállítóterméből közelíthető meg. A máskor csak előzetes bejelentkezéssel látogatható kriptát ezen az éjszakán azonban három alkalommal a látogatók is megtekinthetik. A kripta történetéről szakavatott vezető mesél.
Egy rendkívüli délelőtti program keretében a festeni vágyók is kiélhetik szenvedélyüket. A múzeum két ismert festménye, Benczúr Gyula: Budavár visszavétele és Csontváry Koszta Tivadar: A taorminai görög színház romjai című képe nyújtja – képletesen – egymás felé a kezét a múzeumba látogató fiatalok segítségével. A két kép egymással szemben van kiállítva a múzeum két szintjén. A vállalkozó kedvű gyerekek és fiatalok, de a szülők és nagyszülők is hatalmas papírra festve szinte meghosszabbíthatják egymás felé a műveket. A továbbfestések folytatódnak a lépcsőn is; így kerülhet képletes látványkapcsolatba a két híres alkotás. Az öntevékeny alkotók munkáját a GYIK Műhely tanárai segítik, irányítják.
A Budavári Palota egyik építészeti különlegessége a város fölé emelkedő kupola, ahonnan ezen a napon bárki gyönyörködhet a város látványában. Ez szokatlan perspektíva, hiszen a kupola az év többi napján zárva tart.
Budapest: Néprajzi Múzeum
A „népek konyháján” grúz, szerb, erdélyi, török, zsidó, ír, orosz, afrikai és örmény ételekből csemegézhetünk. A didzseridu kiállítás hangszereit nem csak megtekintetjük, de meg is hallgathatjuk, ugyanis rendszeres időközönként a dizseridusok megszólaltatják.
Budapest: Országos Meteorológiai Szolgálat
A meteorológia történetét bemutató előadás mellett megtekinthetjük azt a tévéstúdiót, ahol évek óta készülnek az időjárás-jelentések. A vállalkozó szellemű látogatók neves meteorológusok segítségével próbára is tehetik előadói tehetségüket.
Az érdeklődők egy élő meteorológiai munkaállomáson megtekinthetik, hogy milyen információk állnak rendelkezésre a szakemberek számára. Az előrejelző munkatárs interpretálásával pedig megtudható az is, hogy miként készülnek a prognózisok.
Budapest: Természettudományi Múzeum
Kitekintés a szemfedél alól címmel az érdeklődők előadást hallhatnak a múmiákról. Éjfélkor pedig nagy óracsörgés lesz, ezért a szervezők kérik, hogy mindenki vigyen magával egy (működő) weckert (felső korlát nincs).
Debrecen: Déri Múzeum, Medgyessy Ferenc Emlékmúzeum
Szombaton kerül először bemutatásra Szász Endre hét késői festménye a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumban. A Déri Múzeumban komoly- és népzenei koncertek hallhatók, a múzeumok között pedig idegenvezetővel járhatjuk be belváros nevezetességeit.
Győr: Xantus János Múzeum
Fáklyafénynél látogatást tehetünk a Várkazamata-Kőtárban, illetve előadást hallhatunk a tibeti művészetről vagy a keltákról. A Xantus János Múzeum udvarán pedig „Népek tánca és zenéje” című program keretében több népzenei produkcióra is sor kerül.
Kecskemét: Bozsó Gyűjtemény, Cifrapalota
A nyári fesztivál részeként Szent Iván éjjelén mutatja be a vendégszereplésben Magyarországon lévő Szöuli Balett, Orff – Dragan Jerinkic Carmina Burana című darabját.
Ezen az estén az erotika jegyében megrendezett kiállításokat is látogathatnak az érdeklődők. A Bozsó Gyűjteményben, a Cifrapalotában és a Nemzetközi Kerámia Stúdióban zajló programokon bemutatnak egy parasztfehérnemű-gyűjteményt, és kiállítják Varga-Amár László erotikus grafikáit. Lesz nyilvános aktfestés, pajzán fotók és néprajzi tárgyak bemutatása, valamint a látogatók megismerkedhetnek két különleges égetési eljárással, a raku- és kokszégetéssel is.
Miskolc: Herman Ottó Múzeum
A rendezvény már délután, az első Fröccsfesztivál megnyitásával veszi kezdetét a Herman Ottó Múzeum előtt, ahol az érdeklődők a fröccskülönlegességek mellett megkóstolhatják a 2005. év nyertes pincészetének borait is. A Herman Ottó Múzeumban és a Miskolci Galériában a látogatókat tánc, zene és filmvetítés fogadja, természetesen a gyerekekről itt sem feledkeznek meg.
Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark
A Feszty-körkép egész este várja a látogatókat, de emellett kézműves vásár, szentiváni almasütés, koncert és táncház is lesz. A jövőnkről érdeklődhetünk a Megtud-lak jósdában, de lesz sámán szertartás, tűzugrás, parázsonjárás is.
Pécs: Természettudományi Múzeum, Régészeti Múzeum
Szakvezető segítségével denevér megfigyelésen és rovarcsapdázáson lehet részt venni.
A Régészeti Múzeum programja is a természetkedvelőknek szól, ugyanis éjjeli túrára invitálják az érdeklődőket a Jakab-hegyre, a vaskori földvár ill. a pálos kolostor romjaihoz
Sárospatak: Rákóczi Vár
Sárospatakon délután hat órakor három ágyúlövés adja majd hírül, hogy megkezdődött a Múzeumok Éjszakája. Ezután a reneszánsz táncházban folytatódik a szórakozás. A gyerekeket bábelőadás és történelmi játszótér várja. A “Főúri terítékek az Andrássyak asztalán” időszaki kiállításhoz kapcsolódóan különféle vadas ínyencségeket kóstoltatnak, de lesz filmvetítés és toronyzene is.
Szarvas: Körös-Maros Nemzeti Park
Idén a Körös-Maros Nemzet Park Igazgatóság is bekapcsolódik a rendezvénybe. A Körösvölgyi Látogatóközpontnál Szent Iván naphoz kapcsolódó hagyományokról, népszokásokról, hiedelmekről hallhatnak előadást az érdeklődök, este pedig csillagászati túra indul a Magyar Csillagászati Egyesület szakembereinek vezetésével.
Szeged: Móra Ferenc Múzeum
Szombat este ingyenes tárlatvezetéssel tekinthető meg a Munkácsy-kiállítás. A múzeum előtt pedig különböző korok divatját felvonultató divatbemutatóval egybekötött zenés-táncos szabadtéri rendezvények lesznek
Tapolca-Diszel: Első Magyar Látványtár Kiállítóháza
A múzeumok éjszakáján jazz koncerttel nyitják meg az Életöröm című kiállítást, amely erotika, szerelem, család, a születés csodája, az asztal, a munka és az „édes semmittevés” témakörben készült képzőművészeti alkotásokat, valamint a tárgyi és szellemi néprajz ide vágó, hihetetlenül gazdag anyagát (pl. szövegek, textíliák, bútorok, fazekas munkák) mutatja be.
Kapcsolódó oldal: