Bepillantás a homoszexualitás történetébe
1969. június 27-én a homoszexuálisok megelégelve az őket érő atrocitásokat, New Yorkban a hírhedt „Stonewall Inn” melegbárnál komoly utcai verekedésbe keveredtek az ott szolgálatot teljesítő rendőrökkel. Ez a több napon át tartó csetepaté a homoszexuálisok diszkrimináció ellenes harcának fontos állomása volt.
A homoszexualitás nem 20. századi jelenség, hanem már az ókorban is létezett. Számos forrás, régészeti leletanyag bizonyítja, hogy sem az ókori görögöknél, sem pedig a rómaiaknál nem volt ismeretlen dolog az azonos neműek közötti szexuális kapcsolat.
A középkorban nemcsak az állatokkal fajtalankodókat, hanem – az ókori akceptáló hozzáállással ellentétben – a homoszexuális férfiakat is üldözték. A természetestől eltérő nemi érdeklődésük miatt kíméletlen kínzás és máglyahalál várt rájuk. A homoszexuálisok megalázása, kirekesztése, mitöbb likvidálása a 20. században is folyt.
A hitleri Németországban, míg a zsidók sárga csillagot kaptak, addig a melegeknek megkülönböztetésként rózsaszínű háromszöget kellett ruhájukon hordaniuk. Miután Hitler 1935-ben szigorított a homoszexualitást büntető 1871-es 175-ös paragrafuson, a melegeknek a maximum féléves bezárás helyett 5 éves börtönnel kellett számolniuk. A nemzetiszocializmus időszakában mintegy 10 ezer meleget vittek koncentrációs táborokba, ahol közülük 6 ezer meg is halt.
A homoszexuálisok a 20. század második felére már megelégelték az őket érő folyamatos atrocitásokat. A velük szemben folyó diszkrimináció elleni tiltakozás első állomása volt az 1969. június 27-én történt esemény. A hírhedt new yorki „Stonewall Inn” melegbárnál több napon át tartó, komoly utcai verekedés alakult ki a rendőrök és a jogaikért, elfogadásukért küzdő melegek között.
Azóta a homoszexuálisok egyre határozottabban és nyíltabban állnak ki szexuális irányultságuk, azaz „másságuk” mellett. Napjainkban több országban is rendszeresen megrendezik a melegek felvonulását.