André Citroën halála

1935. július 3-án 57 éves korában a párizsi Georges Bizet kórházban gyomorrákban elhunyt André Gustave Citroën, a híres autókonstruktőr. Csak néhány hónappal korábban diagnosztizálták betegségét, amely már olyan előrehaladott állapotban volt, hogy az operációk nem eredményezhettek javulást.
1878-ban, Párizsban Levien Citroën holland ékszerész és a lengyel származású Macha Amalia Kleinmann ötödik gyermekeként jött a világra André Citroën, a később világszerte ismertté vált autókonstruktőr.
André jó tanuló volt, ezért az általános iskola, majd a gimnázium elvégzése után a különböző természettudományokat és műszaki tárgyakat magas színvonalon oktató „Ecole Polytechnique”-be nyert felvételt.
A műszaki területen otthonosan mozgó ifjú 1905-ben három társával együtt hajtóművek gyártására szakosodott céget alapított. Többféle autóalkatrészt is gyártottak, az első világháború idején pedig muníciótermelésre álltak át.
1919-ben megvalósult Citroën évek óta dédelgetett álma: megalapította saját autógyárát, és még ugyanebben az évben elkészült az első autómobil. A Citroën „A” típusú autó 7950 frankért kelt el. Egy évvel később ugyanezt az autót már 12500 frankért lehetett megvásárolni.
A Citroën autógyár lendületes fejlődésnek indult. André Citroën a cégét a legnagyobb autógyártók sorába küzdötte fel: Ford, Renault, Peugeot neve mellett az övé is helyet kapott. 1929-ben a minden technikai újítással felszerelt százezredik automobilját is eladta.
André Citroën a vállalatvezetés pénzügyi és műszaki kérdésein túl a kitűnően prosperáló cég dolgozóinak munkakörülményeire is nagy figyelmet fordított. Bevezette számukra a 13. havi fizetést, vállalati óvodát hozott létre és csökkent munkaképességűeknek is adott munkát.
Az 1929-ben Amerikában kirobbant, világméretűvé dagadt gazdasági válság Franciaországot sem kímélte. 1934-re a Citroënnél a termelés 70 százalékkal esett vissza. A cég csődbe jutott, a vállalatot 1934-ben a főhitelező, Michelin vásárolta fel. Citroënt olyannyira megviselték a történtek, hogy minden életkedve elment, depresszióba zuhant.
Ezt követően a rezignált állapotba került André Citroën már csak egy évet élt. 1935. július 3-án 57 éves korában a párizsi Georges Bizet kórházban hunyt meg. A halála előtti hónapokban diagnosztizálták nála a gyomorrákot. A betegség már olyan előrehaladott állapotban volt, hogy az operációk semmi javulást nem hoztak.