Rolex, a minőség védjegye
1960. július 6-án Genfben elhunyt a német származású Hans Wilsdorf, a rövid időn belül világhírűvé lett Rolex óragyár megalapítója. A Rolexet már évtizedek óta a legdrágább és a legelegánsabb órák között tartják számon.
1881-ben a németországi Kulmbachban született Hans Wilsdorf, a rövid idő alatt világhírűvé vált Rolex óramanufaktúra megalapítója. A kereskedői szakmát szerzett Wilsdorf 1900-ban döntött úgy, hogy Németországot elhagyva, Svájcban telepszik le, és egy svájci óra export-importtal foglalkozó cégnél vállal állást.
Hans Wilsdorf 1905-ig foglalkozott a zsebórák exportjával, majd ezt követően elhatározta, hogy saját céget alapít. Davissel, az óratokkészítővel összeállva hozta létre a világszerte méltán ismertté vált óra-nagykereskedést, amelynek a Rolex nevet adták. Állítólag azért esett a választás a Rolexre, mert minden nyelven könnyen kiejthető. A Rolexet 1908-ban jegyezték be hivatalos márkanévként.
1915-ig elsősorban a szigetországba szállítottak órákat, majd a magas beviteli vámok miatt az angol piacot ejtve, a svájci vevőközönséget célozták meg. Ennek jegyében a Rolex óramanufaktúra Bielben kapott székhelyet.
Wilsdorf, más konkurens óragyártókkal szemben, nagyon korán felismerte a karórákban rejlő lehetőséget és ebből behozhatatlan előnyt kovácsolt cégének. Sokan ódzkodtak a karóra gyártásától, mert a túl picinek talált óraszerkezetről azt gondolták, hogy megbízhatatlanul fog működni.
A Rolex számára az igazi áttörést az 1926-os esztendő hozta meg. Abban az évben készült el az első általuk gyártott vízálló óra, az „Oyster”. A nagynyilvánosság előtt egy angol titkárnő tesztelte elsőként a „csoda” órát, amikor a La-Manche csatornát átúszta. A kitűnően vizsgázott órát 1927-ben egy újabb próbatételnek is alávetették: a több mint 8 órán át jeges vízben tartott szerkezet csupán néhány másodpercet sietett. Ettől jobb ajánlásra nem is volt szükség.
1960. július 6-án Genfben ugyan elhunyt Hans Wilsdorf, a Rolex szülőatyja, a cég azonban olyan stabil lábakon állt, hogy továbbra is az élvonalban maradt. A világ luxus óragyártó cégei között a Vacheron Constantin, a Blancpain, a Girard-Perregaux, a Jaeger-LeCoultre, az IWC, az Omega, a Breguet mellett ott találjuk a Rolexet is. Létezik olyan csillagászati összeget érő Rolex óratípus, amire akár nyolc évet is várni kell, mire „legyártják”.