A Paramount filmstúdió példátlan sikertörténete
1912. július 12-én a magyar származású New Yorki mozitulajdonos, Adolph Zukor megalapította a "Famous Players"-t, a Paramount Pictures elődjét. Mára már több ezer film és tévéfilmsorozat készítése fűződik a stúdió nevéhez.
Zukor Adolf, hollywoodi filmgyáros és producer 1873-ban a Zemplén megyei Ricsén született egyszerű kereskedő családban. A fiatalon teljes árvaságra jutott fiú gazdagságról, sikerről álmodozott, ezért 15 évesen Magyarországot elhagyva, mindössze néhány dollárral a zsebében partra szállt Amerikában.
Az ígéret földjén azonban kezdetben cseppet sem volt könnyű dolga. Az angolul nem beszélő fiatalember eleinte különböző szatócsboltokban vállalt munkát, majd saját szűcsműhelyt alapított. A vállalkozó szellemű ifjú az 1900-as évek elején profilt váltott és filmszínházzal kezdett foglalkozni. Marcus Loew-vel összeállva mozihálózatot épített ki, ami biztos anyagi hátteret teremtett számukra.
Adolph Zukor, mint New Yorki mozitulajdonos 1912. július 12-én alapította meg a „Famous Players” filmgyárat, a Paramount Pictures elődjét. Miután Los Angeles külvárosi részében, Hollywoodban kibérelt egy elhagyott raktárépületet, 1913-ban megkezdődhetett a filmgyártás.
A filmgyár történetének egyik legfontosabb dátuma 1916 volt, ekkor Zukor Jesse L. Lasky filmgyártóval fúzionálva Amerika akkori legjelentősebb filmstúdióját hozza létre. Megszületett a „Famous Players-Lasky Corporation”, amely több névváltoztatás után, 1935-ben a „Paramount Pictures” nevet kapta.
A Metro-Goldwyn-Mayerrel konkuráló Paramount filmstúdióból olyan nagysikerű alkotások kerültek ki, mint Coppola Keresztapa című filmje, A római vakáció, a Sabrina, a Volt egyszer egy vadnyugat, a Love Story, a Pomádé, a Ghost, a Forrest Gump vagy akár a Mi kell a nőnek?. Több ezer mozi és tévéfilmsorozat gyártása fűződik a vállalat nevéhez.
Azonban nem Adolph Zukor volt az egyetlen magyar, akinek sikerült hírnevet, szakmai elismerést és vagyont szereznie az amerikai filmiparban. A teljesség igénye nélkül megemlíthetjük még Fox Vilmos, Gábor Zsazsa, Cukor György, Zsigmond Vilmos, Rufusz József, Vajna András, vagy Koltai Lajos nevét is.