Programajánló: Bogarak, kultikus tárgyak a pápuák földjéről

Bíró Lajos (1856-1931) emlékkiállítás látható a Magyar Természettudományi Múzeumban a híres rovartani kutató 1896 és 1902 között Pápua Új-Guineában gyűjtött zoológiai és néprajzi anyagából szeptember 4-ig.
Bíró Lajost tasnádi iskolás korától foglalkoztatta a természet. Mire Budapestre került, már hatalmas rovargyűjteménye volt, és az volt az álma, hogy távoli földrészeken tanulmányozhassa az állatvilágot. Elődje Pápua Új-Guineában 1894-95-ben Fenichel Sámuel néprajzkutató volt, aki az Ausztráliától északra fekvő trópusi szigeten halt meg.
Bíró Lajos 1895-ben eladta 20 ezer rovarból álló gyűjteményét és 1896-ban útnak indult a pápuák földjére. Hat évet töltött az akkori német gyarmaton. 200 ezer állatból, köztük rovarból, lepkéből, légyből, darázsból, hangyából álló gyűjteményt küldött illetve hozott haza; valamint hatezer tárgyból álló néprajzi anyagot: eszközöket, kultikus tárgyakat Új-Guineából és a környező szigetvilágból.
Bíró Lajos 200 ezer darabból álló rovartani gyűjteményének tudományos földolgozása máig tart, eddig háromezer új fajt határoztak meg a tudomány számára.
Bírót Új-Guineában egy magyar orvos fogadta be, és azt tanácsolta neki, hogy pápua feleséget vegyen el, mert a szigeten matriarchátus van, és ha új körzetben akar kutatni, új feleséget kell vennie. Bíró Lajos megfogadta a tanácsot és ahol kutatott, ott vett magának asszonyt, így három pápua felesége és egyben segítője is volt.
A kutató felkészült ember volt, már használta a fotómasinát, és még a 100 százalékos páratartalom mellett is tudott preparálni: fölfüggesztett bádogedényben szárította a rovarokat és Szingapúrból hozatott forrasztó sóval zárta le az edényeket.
Bíró 1902 augusztusában érkezett haza, nagy ünnepléssel és kiadott természetrajzi könyvével fogadták. A gyűjtő ugyanis időnként Szingapúrból hajóval hazaküldte a gyűjtött anyagot és a leírásokat, így megszülethetett a könyv, mire hazatért.
Balogh János (1913-2002) zoológus, aki az elődök, Fenichel és Bíró nyomában járt Új-Guineában, 1974-ben emléktáblát állíttatott Bíró Lajos emlékére a főváros, Port Moresby egyetemén. Érdekesség, hogy Balogh János Bíró Lajost úgy ismerte meg, hogy árva gyermekként kapott egy stanicli cukorkát, és az édesség egy olyan papírzacskóba volt csomagolva, amely egy levélrészlet, beszámoló volt Bírótól Herman Ottó (1835-1914) természettudósnak.
Az emlékkiállításon, amely a VIII. kerület Ludovika tér 2-6. alatt található, Bíró Lajos Pápua Új-Guinea-i zoológiai és néprajzi gyűjteményéből, eredeti fotóiból, könyveiből és a róla szóló munkákból láthatnak gazdag anyagot az érdeklődők.
..