A Földön mért legalacsonyabb hőmérséklet

1983. július 21-én az antarktiszi szovjet Wostok állomáson mérték eddig a Földön a legalacsonyabb hőmérsékletet. Az általában -40 és -60 között mozgó hőmérséklet ezen a napon -89, 2 fokig süllyedt, ezzel minden addigi mérési rekord megdőlt.
Az Antarktiszt a hivatalos adatok szerint a 19. század első felében fedezték fel. 1820. július 20-án feltételezhetően az orosz tengerészetnél szolgálatot teljesítő Fabian von Bellinghaus volt az első, aki megpillantotta a hatalmas déli kontinenst. Az Antarktisz jegére azonban csak egy évvel később, az amerikai fókavadász, John Davis személyében lépett az első ember.
Az Antarktisz tényleges meghódítása csak a század végén kezdődött meg. Az 1895-ben Londonban megtartott Nemzetközi Földrajzi Kongresszuson döntöttek a felfedező expedíciókról. Az Antarktisz felfedezőinek sorában James Scott-on és Roald Amudsen-en kívül Erich von Drygalski, Ernest Henry Shackleton, Douglas Mawson és Wilhelm Filchner nevét is meg kell említenünk.
Az 1959-ben több állam által aláírt és 2041-ig meghosszabbított antarktiszi szerződés értelmében a csatlakozó országok egyéni és közös tudományos kutatási programokban vesznek részt. A Council Of Managers Of National Antarctic (COMNAP) adatai alapján 82 kutatóállomás működik az Antarktiszon, melyből 37 egész évben, 36 csak nyáron „üzemel”.
Az egyik legjelentősebb kutatóközpont a szovjetek által 1974-ben alapított Wostok-állomás. A Kelet-Antarktiszon fekvő állomás 1983. július 21-én mérte eddig a Földön a legalacsonyabb hőmérsékletet. Az általában -40 és -60 között mozgó hőmérséklet ezen a napon -89, 2 fokra süllyedt, ezzel minden addigi mérési rekord megdőlt. Állítólag 1997-ben már -91, 5 fokot is mértek, de ez hivatalosan nem bizonyítható, így az 1983-as rekord továbbra is tartja magát.