A hajdúszoboszlói fövenyfürdő megnyitása
1927. július 26-án Hajdúszoboszlón megnyílt a fövenyfürdő. Két évvel korábban szakemberek szénhidrogén után kutatva bukkantak a 73 fokos, különös szagú, barnás gyógyvízre. Miután a városi vezetés megkapta a víz vegyelemzését, elhatározta, hogy fürdőközponttá varázsolja a hajdúsági várost. A hajdúszoboszlói fürdőt a belügyminisztérium 1934-ben nyilvánította gyógyfürdővé.
1924-ben a hajdúszoboszlói városi vezetés több hónapos huzavona után Dr. Pávai Vajna Ferenc bányafőtanácsosnak engedélyt adott a szénhidrogén kutatási program elindításához.
Egy évvel később a kutatócsoport nemcsak feltörő földgázra, hanem 73 fokos, különös szagú, barnás vízre is bukkant. Az ezt követő vegyelemzések kimutatták, hogy nagyon értékes, gyógyászati szempontból páratlan minőségű gyógyvízről van szó.
A ma Európa- és országszerte ismert termálfürdő elődjét, a szoboszlói fövényfürdőt 1927. július 26-án nyitották meg a nagyközönség előtt. A belügyminisztérium 1934-ben gyógyfürdővé nyilvánította az 1100 méter mélyről feltörő hévízzel gazdálkodó fürdőt, ami vonzotta a reumatikus bántalmakban szenvedő betegeket.
Hajdúszoboszló felkészült a fürdőzők elszállásolására is. Már az 1940-es évek első felében négy szálloda és nyolc üdülő várta az odaérkezőket, és ezek a számok az elmúlt hetven év során csak tovább emelkedtek. Másfél évtizede az idelátogató lengyelek mellett német és holland gyógyturisták körében is nagyon népszerű Hajdúszoboszló, ami gyógy- és élménymedencéin túl az aquaparkjával is csalogatja a fürdőzni vágyókat.