Brunszvik Teréz, az óvodaalapító

1775. július 27-én a hajnali órákban Pozsonyban Korompai Brunszvik Antal gróf és Seeberg Anna bárónő leányaként megszületett Brunszvik Teréz, a magyar kisdedóvó megalapítója. 1828-ban Budán az ő kezdeményezésére nyitotta meg kapuit az első magyarországi óvoda, amely Angyalkertként vált ismertté.
1775. július 27-én Pozsonyban Korompai Brunszvik Antal gróf és Seeberg Anna bárónő leányaként megszületett Brunszvik Teréz. A kis Teréz az arisztokratikus nevelésnek megfelelően és anyja határozott közbenjárására Beethoventől zenét tanult, elsajátította az angol, a francia és az olasz nyelvet, valamint megismerte a nagy görög filozófusokat.
Ifjúkorában édesapja reformtörekvéseit követve rengeteg energiát fektetett a nő- és gyermekvédelemre. Brunszvik Teréz munkássága nem volt előzmények nélküli, apja ekkor már évek óta szorgalmazta a magyar nyelvű nőnevelést és állami leányiskolák felállítását.
Brunszvik Teréz legnagyobb érdeme, hogy 1828. június 1-én anyja budai házában megalapította az első magyar kisdedóvót, azaz óvodát. Az Angyalkert néven közismertté vált óvodát 2 és 7 év közötti gyermekek látogathatták. A kisgyermekekre nemcsak vigyáztak itt, hanem a játék mellett különböző alapismereteket is tanítottak nekik. Később Pesten, Besztercebányán, Pozsonyban és Kolozsvárott is alakultak óvodák.
Annak ellenére, hogy Brunszvik Teréz a kezdetektől az óvónők fontossága mellett érvelt, férfiak látták el az óvó szerepet. Az Európában elsőként létrehozott óvóképző intézetbe is csak férfiak nyerhettek felvételt. 1892-ben azonban komoly változások történtek, ekkortól kezdve már csak nők lehettek kisdedóvók.