Szélerőmű parkok: érvek és ellenérvek
Skóciában a világ legnagyobb szárazföldi szélerőmű parkjának tervei heves ellenállást okoztak nemrégiben. A Lewis Wind Power-t nemcsak a helyiek kritizálták, de a különleges madarakért aggódó szerevezetek is felemelték hangjukat az eredeti tervek szerint 234 turbinából álló park ellen.
Vizuális környezetszennyezés, zajkár és komoly veszélyek a faunára nézve, ugyanakkor a megújuló energiaforrások egyik legnagyobb perspektívát felmutató ága, amely önmagában ugyan nem képes megoldani a világ energiaproblémáit, ám nagymértékben enyhítheti azt. A szélerőműparkok mellett ugyanúgy érvelnek környezetvédők, ahogy ellene. Ahol szóba kerül telepítésük, a helyiek igen gyakran protestálnak ellene, miközben több környezetvédő csoport arra hívja fel a figyelmet, hogy a szélturbinák valóban a jövő energiaforrásai lehetnek.
Ellentmondásosnak tűnik tehát a kép, és bár „sógorainknál”, a Fertő-tó mentén már igen komoly szélerőműparkok létesültek, nálunk egyelőre lassan „fenyeget” annak veszélye, hogy hasonló problémákkal küzdjünk.
Félmillió otthon áramforrása
A világ legnagyobb szárazföldi szélerőmű parkja kétségkívül grandiózus vállalkozásnak tűnik. A Skóciához tartozó Külső-Hebridák legnagyobb szigetén, Lewis-on tervezett erőműpark eredetileg 234 szélkereket foglalt volna magában. A tiltakozások hatására aztán a turbinák számát előbb 209-re, végül április végén 190-re csökkentették, ám a Lewis Wind Power projekt még így komoly kapacitást tud majd felmutatni. 700 megawattos teljesítménye közel félmillió otthon elektromos áram ellátását lesz képes biztosítani, ráadásul az építkezésből, majd később a park üzemeltetéséből komoly gazdasági előnyei is származhatnak a régiónak.
Az építkezés során több mint 330 új munkahely teremtődik, az üzemeltetés során pedig további 350 dolgozó felvételére kerülhet sor. Ez a tényező már önmagában is nagy jelentőségű, hiszen Lewis-on a hagyományos életformához kapcsolódó tevékenységekből (halászat, haltenyésztés és kisgazdálkodás) már nehezen lehet megélni. A fiatalok a városba vándorolnak, hogy munkát találjanak, a szélerőműpark viszont esélyt kínálna megtartásukra.
Ráadásul a park évente összesen kb. 2, 5-3 millió font bevételt is jelentene a gazdáknak, akik a szélkerekek felállításához bérbe adják földjeiket. Ezen túlmenően a közösség is évi félmillió font jövedelmet könyvelhet el majd a projekt beindulását követően. Gazdaságilag így egyértelműen kifizetődő lenne a szélerőműpark létesítése, ám ennek ellenére igen sok ellenzője akad.
Vizuális környzetkárosítás és zajszennyezés
Catriona Campbell, a Lápvidék Turbinák Nélkül (Moorland Without Turbines) nevű szervezet elnöke a BBC News-nak nyilatkozva elmondta: számára felajánlhatnának akár 100 ezer dollárt is, ő akkor sem lenne hajlandó támogatni az építkezést. Az egyik legerősebb kifogása a szervezetnek a szélerőmű park ellen, a vizuális környezetszennyezés. A hatalmas parkban egy-egy turbina magassága elérheti a 140 métert, és ahogy említettük, a szélkerékből közel 190-et állítanának fel. A másik komoly kifogás a zajszennyezéshez kötődik: a helyiek félelme szerint a közel kétszáz turbina olyan mértékű zajt „termel”, amely elviselhetetlenné teszi a közelben lakók életét.
Ehhez jön még, hogy a szélerőmpark jóval közelebb esik a lakott területhez, mint azt eredetileg tervezték: a lápvidék közepe ugyanis természetvédelmi terület, így aztán kénytelenek voltak a tervezők a peremterületekre kitelepíteni a parkot. A láp is megsínyli minden bizonnyal majd az építkezést: egyes számítások szerint négy millió köbméter kővel kell a megfelelő minőségű úthálózat eléréséhez feltölteni a vidéket.
Lewis
Heves tiltakozások
Catriona Campbell szervezete persze nincs egyedül a kifogásaival: a skót kormány eddig több mint hatezer panaszlevelet kapott a tervezett parkkal kapcsolatban, és a BBC közvélemény-kutatása szerint a helyiek többsége is egyetért Campbell kifogásaival: Lewis sziget lakosságának 55 százaléka egyértelműen elutasítja a terveket, 42 százalékuk pedig nagyon erős ellenszenvvel viseltetik a szélerőműpark ellen.
A lakosság 29 százaléka támogatja, de mindössze 18 százaléka támogatja nyomatékosan a park létrejöttét. A tavalyi választásokon Calum MacDonald, aki húsz éve képviselte a helyiek érdekét a parlamentben, egyes elemzők szerint a Lewis Wind Power projekt miatt veszítette el mandátumát: MacDonald egyik leglelkesebb híve volt a szélerőműparknak – a helyiekkel ellentétben.
A helyieken kívül természetesen egyes környezetvédő csoportok sem örülnek a parknak: a brit madártani egyesület, a Royal Society for Bird Protection azokat a különleges madárfajokat félti, amelyeket a 190 turbina megépítése komolyan veszélyeztet. Bár a szervezet nem ellenzi a szélerőműparkok létrejöttét általában, a Lewis Wind Power szerintük már túl nagy, és mérete miatt komoly veszélyt jelent a madarakra.