Forma-1, a veszélyek sportja
1976. augusztus elsején a német nürburgringi pályán Niki Lauda, a tehetséges és sikeres Forma-1-es versenyző életveszélyes balesetet szenvedett. Autója egy sziklafalnak ütközött, majd többször megpördült a pályán és kigyulladt. A pilótát öntudatlan állapotban, súlyos égési sérülésekkel szállították kórházba.
1950 májusában egy szombati napon az angliai silverstoni pályán rendezték meg az első Forma-1-es futamot. Ezt követte a monte carloi, az indianapolisi, a svájci bermgarteni, a belga, a francia és végül a monzai verseny.
Az első Forma-1-es világbajnok az Alfa Romeóval versenyző Giuseppe Farina lett. 1958-től már az istállókat is rangsorolták: az Alfa Romeo mellett a Maserati, a Ferrari és a Talbot Lago volt a legsikeresebb csapat.
A Forma-1 nemcsak az egyik legtöbb nézőt vonzó technikai sport, hanem az egyik legveszélyesebb is. A versenyek a baleseteken túl eddig 24 halálos áldozatot is követeltek. Az egyik legmegdöbbentőbb baleset 1976. augusztus elsején a német nürburgringi pályán történt. A világszerte ismert osztrák Niki Lauda autója egy sziklafalnak ütközött, majd többször megpördült a pályán és kigyulladt. Az öntudatlan állapotban fekvő pilótát a tömeges karambol miatt csak hosszú idő múltán tudták a roncsokból kiszabadítani, és életveszélyes égési sérülésekkel kórházba szállítani.
A versenyző fejét ért sérülések és a tüdőkárosodás miatt csak kevesen hittek abban, hogy Niki Lauda életben marad. A tragédia súlyosságát mutatja, hogy az osztrák pilótának a kórházban egy pap már az utolsó kenetet is feladta. Niki Lauda, noha élete végig magán hordozza balesetének nyomait, túlélte a balesetet.
A versenyző elszántságát és tehetségét igazolja, hogy látászavarai és más egészségügyi problémái ellenére 1977-ben illetve 1984-ben is világbajnok tudott lenni. Niki Lauda 14 éves Forma 1-es pályafutását maga mögött hagyva 1985-ben visszavonult, és azóta az általa alapított légi társaságot irányítja. Az elmúlt években sem szakadt el azonban teljesen a Forma-1-től: hol kommentátorként, hol tanácsadóként, hol pedig csapatfőnökként tevékenykedett.