III. Henrik gyilkosság áldozatává vált
1589. augusztus 2-án III. Henrik francia király gyilkosság áldozatává vált. Jacques Clément dominikánus szerzetes III. Henrik közelébe férkőzve késsel súlyosan megsebesítette az uralkodót. Henrik a következő nap belehalt a sérüléseibe. Clémentet elfogták, felnégyelték, majd elégették.
1551-ben Medici Katalin és II. Henrik gyermekeként megszületett Alexandre-Edouard, aki III. Henrik néven írta be magát a francia történelembe. A beteges nővéreihez képest makkegészségesnek tűnő Henrik testileg és szellemileg is gyorsan fejlődött. Kiválóan olvasott, tanult, vívott és az olasz nyelvet is – anyja büszkeségére – tökéletesen elsajátította. Ráadásul eleganciájának és sugárzó sármjának köszönhetően a környezetét kiskorától fogva elbűvölte. Nemhiába tartotta Medici Katalin a kedvenc gyermekének és kezelte felnőtt korában legfőbb bizalmasaként.
A Medici és Valois vonásokkal egyaránt rendelkező Henrik számára 1574-ben, IX. Károly halálát követően, megnyílt az út a francia trónhoz. Henriknél talán csak egy ember volt boldogabb, Medici Katalin, aki mindig erről a pillanatról álmodozott. Henrik lemondott a korábban jelentős áldozatok árán megszerzett lengyel királyi címről, és benyújtotta igényét a francia trónra. 1575. február 13-án a koronázó városban, Reimsben III. Henrikként királlyá koronázták, majd két nappal később az esküvőjét is megtartotta a Lotharingiai-házból származó Louise de Lorraine-Vaudémont kisasszonnyal.
III. Henrik
A rosszindulatú pletykák szerint homoszexuálisnak, a jobbindulatúak szerint biszexuálisnak tartott uralkodó hiába házasodott meg, életképes utód nem született kapcsolatukból. A hivatalos közlemény szerint nőgyógyászati okok miatt „sterilizálni” kellett az asszonyt.
Noha III. Henrik 15 éven keresztül ült Franciaország trónján, a katolikusok és protestánsok között kialakult vallásháború miatt nem sikerült hatalmát ténylegesen megszilárdítania. Sőt, az uralkodó maga is ennek a hosszú évtizedeken át tartó, rengeteg ember halálát okozó vallásháborúnak a közvetett áldozatává vált.
Jacques Clément dominikánus szerzetes, a Katolikus Liga elkötelezett híve III. Henrik közelébe férkőzött, és késsel súlyosan megsebesítette az uralkodót. Az őrök hiába rohanták le szinte azonnal a helyszínen Clémentet, Henrik életét már nem lehetett megmenteni, a következő nap belehalt a sérüléseibe. A szerzetest büntetésképpen felnégyelték és utána elégették.