Óriás gát veszélyezteti a Föld egyik legrégebbi városának romjait

Törökország, a heves nemzetközi tiltakozás ellenére mégis nekifogott a nagyszabású Ilisu duzzasztógát építésének a Tigrisen. A tiltakozás oka, hogy a beruházás igen értékes régészeti területet tesz tönkre, és több ezer ember kilakoltatásával jár.
Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök a megnyitón hangsúlyozta, hogy a 1, 5 milliárd dolláros beruházás várhatóan megoldja a környék öntözési és energiaellátási problémáját.
A beruházás ellenzői viszont attól tartanak, hogy ezzel elpusztulnak a gát közelében lévő, több ezer éves Hasankeyf romjai és tárgyi leletei. Egyes régészeti leletek szerint a komoly értékekkel büszkélkedő Hasankeyf a legrégebben lakott város a Földön, talán tízezer éves is lehet. A helybéliek hegyoldalba vájt barlangokban laknak és juhokat terelgetnek a Tigris partján. A gát megépítése ellen mintegy négyezer fő tüntetett, virrasztott a napokban a a szíriai határtól alig 45 kilométerre lévő városban – írja a BBC News.
„A kormány ezzel a lépéssel azt is hangsúlyozni kívánja, hogy nem hanyagolja el a fejletlen délkeleti országrészt. A beruházás ugyanis mintegy tízezer új munkahelyet teremt (a mezőgazdaság és a turizmus területén) az amúgy igen szegény, többnyire kurdok lakta térségben” – tette hozzá a miniszterelnök. A kormány ígéretet tett arra is, hogy kárpótolják azokat, akiknek az építkezés miatt el kell hagyniuk otthonukat, valamint gondoskodnak a régészeti leletek áttelepítéséről is. A beruházás várhatóan 2013-ban fejeződik be.
A tiltakozók viszont úgy vélik, hogy terület legértékesebb részei, egy 12. századi palota, egy mecset és több barlanglakás mindenképp pusztulásra vannak ítélve. A csoport az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult az üggyel.
A heves nemzetközi társadalmi ellenállás hatására 2001-ben a brit építészeti cég, a Balfour Beatty már kivonult ebből a projektből környezeti, gazdasági és szociális problémákra hivatkozva. Majd az olasz Impregilo építészeti cég, és Svájc legnagyobb bankja az UBS is visszavonult.
Törökország délkeleti része a megoldatlan problémák helyszíne. A térség ennél véresebb konfliktusokat is megélt: a török hadsereg és a kurd felkelők több mint egy évtizedes fegyveres összecsapásai során eddig mintegy 37 ezer ember vesztette életét, több száz települést leromboltak, és közel három millió embert kitelepítettek.