A pisai ferdetorony
1173. augusztus 9-én a pisai Piazza del Duomon az alapkőletétellel megkezdődtek a torony építési munkálatai. A Bonannus tervei alapján készült torony a talaj gyenge minősége és a rossz alapozás miatt megsüllyedt, ezért a pisai székesegyház különálló harangtornyát a világ ferdetoronyként tartja számon.
Az itáliai városok árasztják magukból a történelmet. Verona, Velence, Róma, Firenze és nem utolsó sorban Pisa számtalan több száz éves épülettel és műemlékkel büszkélkedhet. Míg Veronát Rómeó és Júlia erkélyével, Velencét a Sóhajok-hídjával, Firenzét a dómjával, Rómát Colosseumával, addig Pisát a ferdetornyával azonosítják a turisták.
Kétségtelen, hogy Pisa legfőbb turisztikai látványossága a torony, melynek építése az alapkőletétellel, 1173. augusztus 9-én kezdődött meg. A Bonannus tervei alapján készült torony a talaj gyenge minősége és a rossz alapozás miatt azonban megsüllyedt.
Miután 1178-ban a torony harmadik emeletét is felhúzták, az épület olyannyira megsüllyedt, hogy a nagy riadalom miatt száz évre abba is hagyták az építkezéseket. A hét emelet magas, több haranggal is felszerelt tornyot csak 1373-ban fejezték be.
Az 56 méter magas és 147000 tonnás harangtorony az elmúlt évszázadokban a szakmai hozzánemértésnek köszönhetően tovább ferdült. 1980-ban a torony dőlése már több métert is kitett, ezért 1990-ben a város vezetése úgy határozott, hogy bezáratja. Egy nemzetközi tagokból álló építészcsoport 11 éven át dolgozott az épület megmentésén.
Mivel Pisa legfőbb turisztikai látványossága a ferdetorony, ezért a szakembereknek nem az épület kiegyenesítése, hanem a dőlés megállítása volt a feladata. A munkálatok 2001 nyarán fejeződtek be, és a torony kapui december 15-én már meg is nyíltak az érdeklődők előtt. Azóta 15 euró ellenében bárki megmászhatja a campanile 294 lépcsőfokát.
Kapcsolódó cikkeink: