A falu, ahol szinte mindenkinek ugyanaz a családneve

Mintegy ezer Ivádi, illetve Ivády jött össze az Ivádiak Találkozóján a heves megyei községben; a randevúra az ország minden részéből, sőt külföldről is érkeztek a településről elszármazottak.
Ivád polgármesteri hivatala az olimpiai bajnok vízilabdázóról elnevezett Ivády Sándor utcában működik; a polgármesteri székből Ivády Gábor irányítja a 430 lelkes heves megyei falut, ahol szinte mindenkit Ivádynak vagy Ivádinak hívnak.
A megye északi határán található Ivádhoz hasonló zárt közösség, ahol a belterjes házasságok ellenére nem alakult ki genetikai torzulás, állítólag csak kettő létezik a világon. Az egyik egy elzárt falu a sarkkör közelében Észak-Norvégiában, a másik egy dél-amerikai bennszülött törzs az esőerdő mélyén.
Éppen ezért az ivádiakat többször tették antropológiai kutatás tárgyává. „Még Japánból is jöttek ide tudósok, méregették az emberek fülét, a szemek távolságát, ám meglepetésre minden vizsgálat azzal zárult, hogy nem károsodtak az ivádiak génjei” – nyilatkozta Ivády Gábor polgármester.
A település nevét 1320-ban említik először; az ivádiak akkor vertek tanyát a Mátrának ebben az elzárt völgyében. A birtok megvédése érdekében rendre egymás között házasodtak. Az 1600-as évektől már 23 ágát, úgynevezett hadját tartották számon az Ivády családnak. A mai napig ez segít az emberek megkülönböztetésében.
Ugyanis Ivádon minden helybélinek létezik a hadak elnevezése szerint egy harmadik neve is. Vagyis, attól függően, hogy valaki például Hegyi, Antal, vagy Sütő hadbéli, Ivády Sütő Erzsébetnek, Ivádi Hegyi Erzsébetnek, vagy Ivádi Antal Erzsébetnek hívják. Így aztán a faluban már nem is mondják, hogy Ivádi – hiszen majdnem mindenki az – hanem csak azt, hogy Hegyi, Antal vagy Sütő Bözsi – ismertette a helyzetet a polgármester.
Elkészítették egyébként az ivádiak családfáját is a XVII. századtól napjainkig: a 17 generációt és 5 ezer nevet tartalmazó papír 21 méter hosszú lett.
„Olaszországban van egy település, ahol ugyancsak egymás között házasodtak az emberek. Annak azért járnak a csodájára, mert mindenki idióta és csak ülnek csendben a lócán a házuk előtt; Ivád azért érdekes, mert az egymás közötti házasságok ellenére épelméjűek az emberek” – mondta Ivády Gábor. Talán egyszer ebből is válhat turisztikai érdekesség – tette hozzá a polgármester.
..