Mona Lisa elrablása

1911. augusztus 21-én Vincenzo Perugia munkásnak beöltözve a Louvre-ból ellopta Leonardo da Vinci Mona Lisa című festményét. A rablást azonban nemes célból követte el: a képet vissza akarta vinni oda, ahonnan származott, tehát Olaszországba. Perugia - tettének köszönhetően - Itália nemzeti hőse lett.
Leonardo da Vinci 1503 és 1514 között festette meg a Mona Lisa című festményét, amely a legdrágább műkincsek közé tartozik a világon. A festőt ismerjük, a szelíd mosolyú modell kilétét azonban a mai napig homály fedi.
Annak ellenére, hogy számtalan feltételezés létezik vele kapcsolatban, személyéről biztosat mégsem tudunk. Egyesek úgy gondolják, hogy a modell nem is létezett, az arc Leonardo fantáziájának a szüleménye.
A 76, 8 x 53 centiméter méretű olajfestményt a művész halála előtt nem sokkal adta el. A képet I. Ferenc francia király vásárolta meg 4000 aranyért, és az alkotást Ambroise kastélyában helyezte el. Később a festmény Fontainebleau-ba, majd Versailles-ba került, végül a nagy francia forradalom után a frissen létrehozott Louvre-ban állították ki.
1911. augusztus 21-én az olasz származású Vincenzo Perugia innen lopta el Leonardo da Vinci Mona Lisáját. Perugia magát munkásnak álcázva bement a múzeumba, és a falról leakasztva a képet nemes egyszerűséggel távozott az épületből. Mentségére legyen szólva, a bűntett elkövetésénél nem önös érdekek vezérelték, hanem mélyebb indítéka volt. A képet vissza akarta vinni oda, ahonnan származott, tehát Olaszországba. Perugia Itália nemzeti hőse lett.
Miután a festmény két év múlva Firenzében felbukkant, visszaszállították a Louvre-ba, ahol páncélozott üvegablak mögött ma is évente több mint 6 millió turista tekinti meg.