Szépséges perui hajékre bukkantak

Húsz év után találtak rá újra az ellopott perui kincsre: a mocse kultúrából származó hajék legalább 1300 éves.
Közel húsz éve lopták el azt a perui hajéket, amelyre most egy londoni ügyvédi irodában bukkant rá a brit rendőrség.
Az arany dísz egy perui királyi sírból tűnt el a nyolcvanas évek végén. Legalább 1300 éves, és a mocse civilizációtól származik.
A mocse kultúra elterjedési területe Peru északi, csendes-óceáni partvidéke. Csaknem ezer évvel az inkák előtt uralták ezt a térséget. A kultúra több mint 700 évig virágzott az andesi folyóvölgyekben, és elsősorban fazekasainak művészete és fémműveseinek remekei révén vált nevezetessé. A civilizáció nyomainak feltárása a nyolcvanas évek második felében kezdődött, a legjelentősebb királyi sírra Sipánban bukkantak.
A most újra megtalált fejdíszen a tenger polipszerű karokkal ábrázolt istennője látható. A fejéket a homlokra erősítve hordták, a polipkarok messze a viselőjének feje fölé értek. A mocse kerámiákra is előszeretettel festettek hasonló fejdíszeket hordó embereket.
A londoni ügyvédi irodához egy kliens hozta be a különleges fejdíszt, aki azt állítja, nem tudott róla, hogy lopott műtárggyal van dolga. A rendőrség lefoglalta az értékes, egyes becslések szerint több mint 400 millió forintot érő ékszert, és visszaszolgáltatják a perui hatóságoknak.
A mocse kultúráról bővebben olvashat a National Geographic magazin 2006. júniusi számában.