Az első Kodak fényképezőgép

1888. szeptember 4-én George Eastman amerikai vállalkozó bemutatta az első Kodak fényképezőgépet, a Frank A. Brownell konstruktőr által kifejlesztett Kodak 1-et.
Az 1854-ben Waterville-ben született George Eastman már gyermekkorában szembesült a mindennapi élet nehézségeivel. Mivel édesapja korán meghalt, ezért az iskolát félbeszakítva neki is hozzá kellett járulnia családja megélhetéséhez. 14 éves korában egy biztosító társaságnál hivatali kézbesítőként dolgozott, majd azt követően a bankszakmában helyezkedett el.
A munka mellett esti tagozaton kereskedelmi iskolát végzett Eastman az 1880-as években már a fényképészetben látta a jövőt és ennek megfelelően a megélhetés kulcsát, ezért Henry Alvah Stronggal együtt megalapította a kezdetben szárazlemezek gyártásával foglalkozó „Eastman Dry Plate” társaságot.
A fotográfia fejlődése gyors iramban haladt: 1884-ben szabadalmaztatták az első tekercs filmet, 1888. szeptember 4-én pedig George Eastman bemutatta az első Kodak fényképezőgépet, a Frank A. Brownell konstruktőr által kifejlesztett Kodak 1-et. Ezen a napon Eastman szabadalmi jogot is bejelentett az új találmányra.
A Kodak-géppel vette kezdetét a tömeges amatőr fényképezés. Korábban a műkedvelő fényképeszeknek komoly szakmai ismeretekkel kellett rendelkezniük, képeiket általában maguk hívták-másolták. A Kodak használójának azonban nem kellett ismernie az eljárások bonyolult sorát, szállóigévé vált használati utasításuk egyik mondata: „ön megnyomja a gombot, a többit mi elvégezzük.” Ezzel kialakult a fényképezéshez mit sem értők magányfényképezők tábora, akik napjainkban a gépek 98 százalékát használják.
A cég a fényképezést az egyik legkedveltebb szabadidős elfoglaltsággá tette Amerikában. Míg 1888-ban egy alapgép 25 dollárba került, azaz egy gyári munkás havi bérébe, addig 1900-ban egy Brownie-t (az első Kodak jóval kisebb változatát) már 1 dollárért meg lehetett vásárolni.
A legenda szerint a Kodak név ötletét az első Eastman gép zárjának csattanása: Ko-dakk! Adta.