I. Szulejmán szultán halála

1566. szeptember 6-án, Szigetvár ostroma alatt, hetven éves korában meghalt I. (Törvényhozó) Szulejmán, az oszmán uralkodók egyik leghíresebbje. Kegyetlen szultán hírében állt, ugyanakkor a korabeli források nagyon bölcsnek és műveltnek írják le. Szulejmán halálával az Oszmán Birodalom is hanyatlásnak indult.
1495 tavaszán a Fekete-tenger menti Trapezunt városkában született a későbbi I. (Törvényhozó) Szulejmán, az egyik leghíresebb oszmán uralkodó. Miután apja, I. Szelim meghalt, 1520-ban átvette a birodalom feletti irányítást. Hatalomra kerülése után első legfontosabb feladata az volt, hogy egy külföldi hadjárattal bizonyítsa alkalmasságát a vezetésre, és elejét vegye az egyre gyakoribb janicsárlázadásoknak.
1521-től a török fenyegetettség komoly problémát jelentett a magyar vezetés számára. Miután 1541-ben elfoglalták Budát, világossá vált, hogy a muzulmánok tartós berendezkedésre készülnek Magyarországon, annál is inkább, mivel a Habsburgokkal szemben ütközőzónaként szükség volt hazánkra.
A török a legfontosabb végváraink elfoglalásával stabilizálta magyarországi helyzetét. Az 1540-es években Pécs, Esztergom, Tata, Fehérvár, Visegrád, Nógrád, Hatvan várára tűzték ki a lófarkas zászlót, aztán néhány évvel később Temesvárat, Drégelyt és Szolnokot kebelezték be. Ezt követően – a helyi csatározásoktól eltekintve – 1566-ig nyugalom következett be.
1566-ban azonban Szulejmán úgy döntött, hogy a Délvidéken rendezi a határkérdést. Pertav pasa feladat volt Gyula elfoglalása, míg a Szulejmán vezette fősereg a Zrínyi Miklós várkapitány által védett Szigetvárat kezdte ostrom alá venni. A hetvenéves szultán azonban már nem érhette meg a vár bevételét, 1566. szeptember 6-án az ostrom alatt elhunyt.
Noha Szulejmán kegyetlen és igazi despotikus uralkodó hírében állt, a korabeli források szerint egy bizonyos Roxelane nevezetű asszonynak sikerült teljesen befolyása alá vonnia. A nép azt rebesgette, hogy a nő egy boszorkány, aki bájitalaival és varázslásaival elvette a szultán józan eszét.
A lembergi származású szépséget még gyermekkorában a tatárok rabolták el a szülői házból, majd Isztambulban háremhölgynek adták el. A feltűnően bájos, vörös hajú lány rövid időn belül elvarázsolta a szultánt. Roxelane, aki az uralkodó negyedik feleségeként élt a palotában, az első helyet foglalta el Szulejmán szívében. A feleségek közti rivalizálásból is győztesen került ki. Nemcsak azt érte el, hogy az uralkodó egy idő után első feleségévé tegye, hanem azt is, hogy a szultán többi gyermekének más-más módon történő félreállításával közös fiúkat, Szelimet tegye meg utódjául.